wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Hydrożele - opatrunki skuteczne na oparzenia

Hydrożele - opatrunki skuteczne na oparzenia

Data dodania: 17-07-2018 Wyświetleń: 814
W skutek działania na ciało wysokiej temperatury dochodzi jego poparzenia. Źródłem może być wrząca woda, ogień, chemikalia, para wodna, łuk elektryczny. W zależności od rozległości obszaru ciała, który został poparzony, oparzenia dzielimy na lekkie, średnie oraz ciężkie. W zależności od głębokości, na jakiej uszkodzona została tkanka skórna, mamy do czynienia z 4-stopniową skalą poparzeń. Oparzenia I stopnia dotyczą jedynie warstwy naskórka. Towarzyszy im zaczerwienienie oraz ból. Miejsce poparzenia goi się dosyć szybko, bo już w ciągu kilku dni, nie pozostawiając blizn.


altOparzenia II stopnia dotyczą nie tylko naskórka, ale również części skóry właściwej. Ich znamienną  cechą jest pojawienie się pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. W tym przypadku czas gojenia wydłuża się do około 3 tygodni. Z III stopniem oparzenia mamy do czynienia wówczas, gdy pojawia się martwica skóry właściwej, naczyń krwionośnych oraz nerwów. Skóra przybiera białoszarą lub śnieżnobiałą barwę. Rana goi się przez długi okres czasu. Po wygojeniu zostaje ślad w postaci blizn. Oparzenia IV stopnia dotyczą już głębiej położonych tkanek, mięśni oraz kości. Gdy oparzenia I i II stopnia nie przekraczają 15% powierzchni ciała lub oparzenia III stopnia nie przekraczają 5% powierzchni ciała kwalifikujemy je jako lekkie. Oparzenia zalicza się do średnich,  gdy poparzenia I i II stopnia dotyczą 15-20% powierzchni ciała, a w przypadku III stopnia 5-15% powierzchni ciała. Oparzenia ciężkie występują przy poparzeniu 30% powierzchni ciała w stopniu I lub II oraz 15% powierzchni ciała w stopniu III. Zobacz także żel antycellulitowy.


Rodzaj czynnika wskutek działania którego doszło do poparzenia, jak również czas jego działania oraz wielkość obszaru, na który działał stanowią o rozległości odniesionych obrażeń. Osobie poszkodowanej należy szybko udzielić pierwszej pomocy. Ważne jest dobre schłodzenie poparzonego miejsca poprzez obfite spłukanie zimną wodą. W przypadku kontaktu z substancją chemiczną należy w pierwszej kolejności ją zneutralizować. Nie wolno polewać wodą miejsca poparzonego kwasem, bez jego wcześniejszego zneutralizowania.
 

Polecamy opatrunki hydrożelowe Burn Tec, które zabezpieczą ranę przed zakażeniem, schłodzą i przyniosą znaczną ulgę pacjentowi. Tego typu opatrunki nie przykleja się do rany więc w momencie ich wymiany nie będzie dochodziło do uszkodzenia młodej ziarniny, nie będzie to także bolesne. Doskonale sprawdzają się  podczas klinicznego leczenia poparzeń. Specjalnie opracowane,  wzmocnione wersje tego typu opatrunków są szeroko stosowane w ratownictwie medycznym, jak również  przez jednostki straży pożarnej i inne służby ratunkowe.















 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu