wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Inhalator

Inhalator

Data dodania: 01-04-2014 Wyświetleń: 1391
Inhalator to urządzenie, które pomaga w profilaktyce przeziębień jak również przy leczeniu chorób przewlekłych, takich jak astma. Ciągle jednak jest w wielu kręgach niedoceniany. Nie bierze się pod uwagę tego, że jego użycie w odpowiednim momencie pozwala zatrzymać infekcję oraz przyspieszyć powrót do zdrowia i umożliwia uniknięcie antybiotykoterapii. Korzyści z zakupu inhalatora jest jeszcze więcej.


Czym jest inhalator?

Inhalator składa się aparatu ultradźwiękowego i kompresora, w połączeniu z dozownikiem umożliwiającym sprawne podawanie roztworu leku. Nowoczesne urządzenia posiadają nebulizator, który służy do nebulizacji, czyli dostarczania niewielkich cząsteczek leku w formie aerozolu.

inhalator

Na infekcję układu oddechowego i choroby alergiczne
Choroby układu oddechowego zdarzają się przez cały rok. Mogą być wywoływane przez wirusy, bakterie albo mieć podłoże alergiczne.
Katar, kaszel i kichanie nierzadko zamieniają się w kłopotliwą chorobę oskrzeli lub płuc. Niezależnie od tego, czy jest wiosna, jesień czy zima nie jesteśmy chronieni przed zachorowaniem. Pełnej odporności nie dają nawet zachwalane w wielu kręgach szczepionki. Co prawda infekcje zdarzają się najczęściej jesienią i zimą, ale podatne osoby mogą chorować przez cały rok, dzieci nawet kilkanaście razy w ciągu roku.
Nieleczona lub niewystarczająco dobrze leczona lekka infekcja układu oddechowego może szybko zamienić się w chorobę wymagającą podania antybiotyków, które jak wiadomo, nie są wolne od skutków ubocznych. Na szczęście można tego uniknąć.

Po co inhalator?

Inhalator ma tę przewagę nad tradycyjnym podawaniem leku, że pozwala precyzyjnie odmierzyć dawkę leku oraz podać ją w łatwej do przyswojenia formie, dokładnie tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Dzięki temu, że lek jest podawany w formie lotnej, jest szybciej wykorzystywany, a ryzyko powstania skutków ubocznych w postaci przedawkowania jest niewielkie.
Za pomocą inhalatora można podawać wiele leków z różnych kategorii. Podstawowe to antybiotyki, pentamidynę, glikokortykosteroidy, mukolityki, kromoglikan disodowy. Niektóre modele pozwalają również na podanie ziół oraz do aromoterapii.


Rodzaje inhalatorów

Do inhalacji stosuje się dwa typy inhalatorów: urządzenie ultradźwiękowe oraz pneumatyczno-tłokowe.
Na rynku można nabyć urządzenia różnej wielkości, przenośne oraz o wielu elementach dodatkowych, ułatwiających inhalację u dorosłej osoby i dziecka, a nawet niemowlaka (specjalny smoczek, ułatwiający podawanie leku).
Producenci tworzą również urządzenia, które dzięki kolorowe obudowie w formie dostosowanej do potrzeb dziecka, ułatwiają przeprowadzenie nebulizacji u najmłodszych. Najlepsze produkty skutecznie rozbijają cząsteczki i robią to wyjątkowo szybko, co pozwala na szybką inhalację, bez nadwyrężania cierpliwości malca.
Inhalator ultradźwiękowy, który został zaprojektowany w latach 60-tych ubiegłego wieku, jest dedykowany do podawania mukoliktyków i chlorku sodu, czyli podczas leczenia mukowiscydozy lub rehabilitacji oddechowej. Bardziej uniwersalny jest inhalator pneumatyczno-tłokowy, który stosowany jest do leczenie infekcji oraz chorób oskrzeli i płuc.

Jak wybrać inhalator?

Jeśli chcemy kupić inhalator, powinniśmy rozważyć, do jakiego celu ma nam służyć, kto będzie korzystał z urządzenia, jak często, jakie leki chcemy za jego pośrednictwem podawać. Najważniejsze parametry w przypadku inhalatora to:
• pojemność nebulizatora związana z czasem nebulizacji,
• wielkość wytwarzanych cząsteczek – mająca przełożenie na skuteczność zabiegu,
• głośność, która jest szczególnie istotna w przypadku najmniejszych dzieci (zbyt głośne urządzenie może zmniejszyć komfort korzystania z niego, poza tym głośność powyżej 35dB jest uciążliwa, pogarsza samopoczucie i może prowadzić do rozdrażnienia),
• szybkość pracy (ważna zwłaszcza w przypadku dzieci oraz osób, które często korzystają z inhalatora),
• tryb pracy (czy urządzenie może pracować w cyklu ciągłym, czy konieczne jest przerwanie jego pracy, odczekanie paru minut i ponowne uruchomienie).

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe urządzenia. Podstawowe elementy inhalatora to:
• maseczka, która dzięki dokładnemu dopasowaniu pozwala na dostarczenie leku bezpośrednio do nosa i ust,
• dozownik/ustnik, który pozwala na sprawne rozprowadzenie leku w dolnych drogach oddechowych,
• komora powietrzna – wykorzystywana w przypadku inhalatorów ciśnieniowych MDI, poprawia nawet dwukrotnie wchłanianie leku oraz ułatwia koordynację pracy urządzenia z wdechem.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu