wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Jak działa ciśnieniomierz mechaniczny?

Jak działa ciśnieniomierz mechaniczny?

Data dodania: 11-07-2021 Wyświetleń: 12

Pomiar ciśnienia powinien stanowić jeden z punktów codziennej rutyny nie tylko dla osób zmagających się ze schorzeniami układu krążenia czy nerek, ale dla każdego bez wyjątku. Zmiany w średnim ciśnieniu krwi mogą przez dłuższy czas nie dawać żadnych wyraźnych objawów, zaś zbyt późne ich wykrycie znacznie utrudnia proces leczenia. Dlatego też ciśnieniomierz to sprzęt niezbędny w domowej apteczce.Czy warto kupić ciśnieniomierz mechaniczny?

 

Przy wyborze ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę na model mechaniczny – często niesłusznie obawiamy się trudności w jego obsłudze, a tymczasem jest to dziecinnie proste urządzenie charakteryzujące się znacznie większą dokładnością niż modele elektroniczne.

Za takim rozwiązaniem przemawia choćby fakt, iż w przychodniach i szpitalach  lekarze i pielęgniarki używają do pomiaru właśnie ciśnieniomierzy mechanicznych.

 

Jak używać ciśnieniomierza mechanicznego?

 

Ciśnieniomierz mechaniczny to sprzęt łatwy w obsłudze. Wystarczy przyswoić sobie kilka podstawowych zasad.

Załóż makiet na lewe ramię, powyżej łokcia, na wysokości serca. Wsuń stetoskop w miejsce, gdzie wyczuwasz i słyszysz tętno. Umieść słuchawki w uszach. Następnie napompuj makiet do momentu, aż przestaniesz słyszeć tętno w słuchawkach. Teraz odkręć zawór i powoli spuszczaj powietrze, stale monitorując wskaźnik na zegarze. Pierwsze usłyszane uderzenie to ciśnienie skurczowe. Słuchaj dalej, póki uderzenia nie zanikną całkowicie – moment ten wyznacza wartość ciśnienia rozkurczowego.

Dla swojego bezpieczeństwa i wygody, prowadź zeszyt, w którym codziennie zapisujesz wyniki pomiaru.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu