wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Jak rzucić palenie?

Jak rzucić palenie?

Data dodania: 21-10-2013 Wyświetleń: 1350
Warto przeczytać! Jak zerwać z nałogiem....


Palenie papierosów to ciągle bardzo popularny nałóg, z którym trudno się rozstać milionom osób na całym świecie. Łączy młodych i starszych, w jednym szeregu stawia kobiety i mężczyzn, osoby pracujące fizycznie i prezesów wielkich firm. Mimo powszechnej wiedzy dotyczącej szkodliwości palenia, po papierosy sięga w każdym roku po raz pierwszy tysiące osób. Wielu z nich po wypaleniu kilku z nich wpada w nałóg.

Palenie - nałóg, który przeszkadza


Miejsc, w których można palić ubywa. Zakaz palenia papierosów obowiązuje w sklepach, restauracjach, klubach, w przestrzeni publicznej, na przystankach, w autobusach, pociągach. Dąży się do tego, by organizować przestrzeń, w której można „puścić dymka”. Pozostałe miejsca czyni się wolnymi od papierosa. Dlatego osoba, która zmuszona jest palić, często ma problem z tym, gdzie może spędzić chwilę z papierosem. Musi wychodzić na zewnątrz, często marznąć, tłoczyć się w niewielkiej palarni.
Dodatkowo ma problem z poczuciem wolności. Trudno jej w spokoju obejrzeć cały film w kinie, usiedzieć w kolejce u lekarza, czy zjeść bez zbędnej przerwy kolację z przyjaciółmi.
Musisz chcieć
Metod rzucenia palenia jest wiele. Jednak najważniejszą składową sukcesu jest ogromna determinacja. Chęć, która jest na tyle duża, że nie zostanie złamana przez przeciwności. Trzeba być przekonanym, że rzucenie palenia to najlepszy wybór w naszej sytuacji, że chcemy skończyć z nałogiem. Nie dla kogoś, rodziny, bliskich, znajomych, ale przede wszystkim dla siebie. Niezmiernie istotna jest argumentacja. Musimy dotrzeć w głąb w siebie i przemyśleć, dlaczego tak naprawdę chcemy skończyć z pewnym sposobem życia. Próba rzucania palenia dla współmałżonka, ładnej cery czy też dlatego, że szef miałby mniej argumentów „przeciw”, nie da pożądanych efektów. Musimy podjąć tę decyzję dla siebie. Trzeba znaleźć wystarczająco dużo siły, by ją podtrzymać i nie przejąć się ewentualnymi kłopotami, które pojawią się na naszej drodze.

Metody, które mogą pomóc w rzuceniu palenia


Współczesny rynek ma dla palaczy wiele propozycji. Producenci przygotowali kilkanaście sposobów, które są w stanie pomóc uzależnionym osobom walczyć z nałogiem.
Najpopularniejsze są środki, które bezpiecznie dawkują poziom nikotyny, systematycznie ograniczając jej wpływ na palacza. Produkty tego typu dostępne są pod postacią plastrów, gumy, pastylek do ssania, tabletek. Wszystkie produkty dostępne są w aptece. Większość można nabyć bez recepty. W zależności od producenta kuracja przy użyciu środków zawierających nikotynę może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy. Niestety metoda ta ma też wadę. Okazuje się, że często po odstawieniu wszystkich środków zawierających nikotynę, głód nikotynowy wraca. Osoba uzależniona ma potrzebę sięgnięcia po papierosa. Nie jest wspomagana przez specjalne środki i przez to często nie ma wystarczającej siły, by zawalczyć z pragnieniem sięgnięcia po papierosa.
Oprócz popularnych metod stosuje się również niekonwencjonalne metody walki z nałogiem. Jednym z nich jest hipnoza. Podczas sesji wmawia się osobie mającej problem z paleniem papierosów, że jej nałóg tak naprawdę nie istnieje.

Z dnia na dzień?


Większość ekspertów jest zdania, że palenie papierosów można rzucić z dnia na dzień. To tylko kwestia motywacji.
Fakt ten potwierdzają statystyki. Aż 90% wszystkich palaczy rzuciło palenie samodzielnie, bez korzystania z żadnych metod ułatwiających to zadanie. Pomocne w samodzielnym rozstaniu się z nałogiem jest zrozumienie motywacji sięgania po papierosa, uświadomienie sobie emocji, jakie pojawiają się w trakcie palenia, notowanie powodów, dla których się pali.
Można zacząć od odmawiania palenia, gdy ktoś nas częstuje. Dobrym krokiem jest odsunięcie w czasie zapalenia papierosa (do śniadania), jak również chowanie paczki w trudno dostępnym miejscu. Najlepiej, by unikać sięgania po papierosa automatycznie, ale wybrać się po niego na przykład do drugiego pokoju.

Dlaczego warto?


Teoretycznie wiadomo, dlaczego warto rzucić palenie. Jednak w praktyce często palacze wmawiają sobie coś, co trudno uznać za prawdę: mianowicie, że palą, bo lubią, że nie są w stanie żyć bez papierosa, że palenie pozwala im walczyć ze stresem. To wszystko nieprawda. Papierosy czynią ludzi niewolnikami, którzy tylko myślą o kolejnej okazji do zapalenia. To nie zmniejsza stresu. Przeciwnie jeszcze bardziej w nim pogrąża.
Dlaczego warto rzucić palenie?
• Bez papierosa jest się wolnym. Można robić co się chce, jak się chce i jak długo się chce, bez ciągłej myśli, gdzie zapalić.
• Życie bez nikotyny jest zdrowsze. Pozwala oczyścić organizm.
• Można poczuć dumę i pewność siebie, że w każdej sytuacji sobie poradzimy.
• Cieszymy się zmianą wyglądu: poprawą stanu włosów, skóry, zębów.
• Zyskujemy pozytywną życiową energię. Możemy więcej. Pozytywnie patrzymy na świat.
Istnieje tysiące powodów, dla których warto rzucić palenie. Warto podjąć wyzwanie dla wszystkich z nich i dla każdego z osobna.






Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu