wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Jak używać folii termicznej?

Jak używać folii termicznej?

Data dodania: 14-04-2020 Wyświetleń: 472

Folia termiczna nazywana jest także folią życia. To niezbędny element każdej apteczki. Wykorzystywana jest w ratownictwie medycznym, a także żeglarstwie, sporcie wyczynowym czy turystyce górskiej. Choć folia termiczna wygląda niepozornie, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, tak jest bardzo przydatna i funkcjonalna w nagłych przypadkach np. wypadku komunikacyjnym, budowlanym, turystycznym. Jakie są zasady działania folii termicznej? W jaki sposób należy jej używać?Strona srebrna – ochrona przed utratą ciepła organizmu
 

Jeśli chcemy zapobiec utracie ciepła poszkodowanego, ochronić go przed działaniem warunków atmosferycznych, należy przykryć go folią tak, aby srebrna strona przylegała do ciała. Niezwykle ważne jest jednak, aby wcześniej zdjąć z poszkodowanego mokre ubrania. Należy zadbać o to, aby cały poszkodowany owinięty był folią i nie dotykał bezpośrednio ciałem podłoża – oczywiście na ile jest to w danej sytuacji możliwe. 

Strona złota – ochrona przed przegrzaniem organizmu
 

W przypadku ochrony poszkodowanego przed nadmiernym przegrzaniem np. w słońcu, gdy istnieje duże zagrożenie udaru słonecznego, należy użyć folii termicznej, ale w sposób odwrotny, niż w przypadku ochrony przed utratą ciepła. W celu ochrony przed przegrzaniem należy przykryć poszkodowanego tak, aby to złota strona skierowana była w kierunku poszkodowanego, a srebrna na zewnątrz.  Dzięki temu odbite i zatrzymane będzie ciepło.
 

Jak używać folii termicznej?
 

Folii termicznej należy używać zawsze, gdy jest to niezbędne, aby ochronić przed przegrzaniem lub wyziębieniem organizm poszkodowanego. Należy rozłożyć ją oraz okryć poszkodowanego tak, aby był cały przykryty – poza głową. Najlepiej, jeśli ciało nie będzie stykać się z podłożem. 
 

Należy dodać, że dużą zaletą folii termicznej jest metalizujący kolor. Zarówno srebrną, jak i złotą stronę doskonale widać, dzięki czemu służba medyczna, która dotrze na miejsce zdarzenia, może bardzo szybko odnaleźć osobę poszkodowaną. 

 

Podsumowując – folia termiczna, mimo że wygląda zupełnie niepozornie, w rzeczywistości spełnia wiele ważnych funkcji, jest niezbędna podczas nagłego wypadku. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu