wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Jak wybrać deskę ortopedyczną

Jak wybrać deskę ortopedyczną

Data dodania: 24-04-2014 Wyświetleń: 1091

Deska ortopedyczna to jeden z podstawowych sprzętów ratowniczych, który służy do bezpiecznego transportu osoby poszkodowanej w wypadku. Produktu tego typu można używać w różnych warunkach, nawet skrajnych, w których inne, bardziej skomplikowane sprzęty nie sprawdziłyby się. Po deski ortopedyczne sięga się w trakcie transportu, ale przede wszystkim po to, by bezpiecznie przewieźć z miejsca zdarzenia osobę poszkodowaną, u której podejrzewa się niebezpieczne urazy takie, jak zmiany w kręgosłupie lub urazy wielonarządowe.Jakie deski ortopedyczne dostępne są na rynku?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje desek ortopedycznych. Pierwsza to produkt stworzony dla osoby dorosłej, druga propozycja dla dzieci. Producenci oferują również części dodatkowe, które można stosować ze standardowymi deskami ortopedycznymi, na przykład podczas transportu małych dzieci, na przykład pediatryczna deska stabilizująca.

Dodatkowo dostępne deski ortopedyczne są tak tworzone, by mogły służyć do transportu osób o różnej budowie i wadze, a do tego by były wygodne w trakcie użytkowania (stosuje się specjalne otwory, umożliwiające przenoszenie deski). Niemal każdy producent uwzględnia również specjalne pasy, pozwalające na utrzymywanie chorego w jednej pozycji. Poszczególne modele desek dostępne są w wielu kolorach oraz wykonane z materiałów dostosowanych do celów, jakim mają służyć: trwałych i łatwych w utrzymaniu czystości.

Poza tym deski ortopedyczne posiadają możliwość rozkładania i składania, co umożliwia ich przechowywanie oraz transport.

Łatwy transport

Deski ortopedyczne zostały tak zaprojektowane, by ułatwić transport chorego z miejsca wypadku do karetki lub z domu do szpitala. Można je stosować wszędzie tam, gdzie dojazd do pacjenta jest utrudniony lub niemożliwy. Ich podstawowa zaleta to lekkość, a jednocześnie wytrzymałość, która ułatwia użytkowanie produktu.

Nowoczesne nosze pozwalają na transport pacjentów starszych, niemogących samodzielnie chodzić, z uszkodzeniem lub podejrzeniem przerwania ciągłości kręgosłupa.

Dodatkowe wyposażenie desek ortopedycznych

Deski ortopedyczne są często uzupełniane przez takie elementy, jak stabilizatory klockowe głowy oraz kamizelki unieruchomiające, które podnoszą wygodę korzystania z noszy i ułatwiają dłuższy transport, z zachowaniem jego bezpieczeństwa.

Akcesoria do desek ortopedycznych to również pasy mocujące, kółka, czy też torba do przechowywania i transportu desek.

Poszczególni producenci dbając o konkurencyjność swojej oferty, proponują coraz nowsze rozwiązania, pozwalające sprostać wymaganiom rozwijającego się rynku oraz zmieniających się warunków w karetkach. W ten sposób umożliwiają jeszcze sprawniejszą i efektywniejszą pracę.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu