wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Jak wybrać kołnierz ortopedyczny

Jak wybrać kołnierz ortopedyczny

Data dodania: 24-04-2014 Wyświetleń: 1534
Noszenie kołnierza ortopedycznego nie należy do przyjemności. Jednak w wielu sytuacjach to konieczność. Dzięki prostemu produktowi można chronić wrażliwe odcinki kręgosłupa oraz zabezpieczyć uszkodzone kręgi przed wpływem czynników zewnętrznych.


Do czego służy kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny to proste rozwiązanie, które pozwala unieruchamiać odcinek szyjny kręgosłupa. Jest on stosowany w różnych sytuacjach. Przede wszystkim, gdy podejrzewamy uraz, ale nie został on jeszcze potwierdzony – na wszelki wypadek, by uniknąć ewentualnych dalszych uszkodzeń. Kołnierze ortopedyczne stosuje się również po stwierdzeniu uszkodzenia, w celu szybszej regeneracji uszkodzonego odcinka.

Jak zbudowany jest kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny wykonany jest z różnych materiałów. Najczęściej są to polietylen, który nadaje odpowiedni kształt kołnierzowi, układającymi się naokoło szyi, sprawiając, że jest on sztywny i spełnia swoją funkcję, do jakiej został zaprojektowany, czyli usztywnia. Dodatkowo stosuje się wyściółkę piankową, która sprawia, że kołnierz jest miękki od środka i nie podrażnia delikatnej skóry. Taka budowa pozwala zapewnić komfort oraz umożliwia użytkowanie kołnierza nawet przez kilka tygodni.

Poza tym kołnierz może posiadać specjalny otwór, który pozwala na łatwe sprawdzanie tętna pacjenta i monitorowanie jego stanu.

Kołnierz ortopedyczny – sprzęt jednorazowy?

Czy kołnierz ortopedyczny to produkt jednorazowy, czy wielokrotnego użytku? Generalnie należałoby go traktować jako pomoc stworzona dla jednej konkretnej osoby. Jednak często w ramach oszczędności kołnierze ortopedyczne używa się u wielu osób. Podstawa to ich mycie i dezynfekcja. Takie rozwiązania praktykuje się w Polsce. W innych krajach Europy, zwłaszcza tych zamożniejszych, kołnierze ortopedyczne traktuje się jako sprzęt jednorazowy.

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych

Kołnierze ortopedyczne dostępne są w wielu rodzajach. Podstawowe typy to: kołnierz Schantza, kołnierz Florida, sztywny kołnierz. Poszczególne modele kołnierzy dostępne są w wielu rozmiarach dostosowanych do użytkowania przez osoby dorosłe i dzieci. Poszczególni producenci zapewniają różne kolory kołnierzy oraz materiały i sposoby ich wykonania.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu