wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Kołnierz jednoczęściowy

Kołnierz jednoczęściowy

Data dodania: 28-08-2014 Wyświetleń: 915
Gdy znajdujemy się w sytuacji gwałtownego wpływu sił zewnętrznych na nasze ciało, największą uwagę zawsze należy poświęcić kręgosłupowi i jego odcinkowi szyjnemu.


Dlatego np. po wypadkach samochodowych, jeśli nie wiadomo, czy uraz nastąpił, profilaktycznie zakłada się kołnierz ortopedyczny, by uniknąć ewentualnych dalszych uszkodzeń kręgosłupa szyjnego oraz rdzenia kręgowego.
 
Kołnierz ortopedyczny to aparat ortopedyczny stabilizujący stawy. Najczęściej stworzony z zewnętrznej powłoki polietylenowej, która nadaje i utrzymuje jego kształt, oraz z wewnętrznej wyściółki, która ma zapewnić komfort pacjentowi. I
 
Istnieją dwa podstawowe rodzaje kołnierzy jednoczęściowych. Pierwszym z nich jest miękki kołnierz szyjny nazywany kołnierzem Schantza. Można nosić go przez długi czas, ponieważ jest stosunkowo wygodny. Wykonuje się go najczęściej z gąbki, którą zaopatruje się w miękki materiał.

Jest dostępny do samodzielnego zakupu w sklepach medycznych lub aptekach. Trochę większą sztywnością charakteryzuje się kołnierz Florida. Są to jednak bardzo proste rodzaje kołnierzy, które nie gwarantują stuprocentowego usztywnienia szyi.
 
Dla zapewnienia większego usztywnienia szyi poleca się bardziej specjalistyczne kołnierze, np. X-Collar Clear czy Philadelphia. Dają one możliwości ustawienia od ośmiu do piętnastu różnych rozmiarów, dzięki czemu mogą być stosowane przez pacjentów o różnym wzroście i wadze.

Posiadają również możliwość regulowania wysokości, tworzone są z pianki polietylenowej, dzięki czemu skutecznie usztywnia szyję. Dodatkowo wykonane są z materiału niewidocznego dla promieni X, dzięki czemu można w nich wykonywać badania CT oraz MRI. Nowoczesne kołnierze jednoczęściowe można wygodnie przechowywać, ponieważ są one składane.
 
Gdy niefortunna sytuacja sprawi, że będziesz musiał zastosować kołnierz ortopedyczny – zdecyduj się na profesjonalne produkty, takie jak kołnierze X-Collar Clear czy Philadelphia. W naszej ofercie znajdą Państwo również wersje kołnierze dla dzieci.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu