wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Kołnierze ortopedyczne rodzaje

Kołnierze ortopedyczne rodzaje

Data dodania: 05-09-2014 Wyświetleń: 1104
Uszkodzone kręgi szyjne? Brutalny uraz po wypadku lub po intensywnym treningu?


Właśnie w takich okazjach przydają się kołnierze ortopedyczne. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, a pomagają usztywnić uszkodzoną szyję. Są bezpieczne i stabilne – dzięki nim szyja znajduje się w idealnie prostym położeniu. Noszenie takiego kołnierza to przyjemnych nie należy. Jeśli więc musisz go założyć, dobierz odpowiedni kształt i rozmiar. A jest w czym wybierać!

Jak zbudowany jest kołnierz?

Kołnierze ortopedyczne przeważnie składają się z kilku warstw. Ich odpowiednie umieszczenie i zintegrowania wzmacnia kołnierz i czyni go trwałym. Te warstwy to:
  • skorupa polietylenowa – formuje kołnierz, nadaje mu pożądany kształt. Polietylen to materiał giętki, elastyczny, termoplastyczny. Pod wpływem słońca i wilgoci usztywnia się. Jest odporna na działanie kwasów, zasad, soli i niską temperaturę. Zima i odczynniki z pracowni chemicznej kołnierzowi są niestraszne!
  • wyściółka piankowa – nie podrażnia, nie uciska, zapewnia wygodę noszenia. Dobrej jakości wyściółka nie drażni nawet delikatnej i wrażliwej skóry alergików. Dzięki niej kołnierz można nosić przez cały dzień nawet w czasie kilku tygodni.
W Polsce kołnierze ortopedyczne są wielokrotnego użytku. Po zdjęciu czyści się je, sterylizuje i daje kolejnemu poszkodowanemu.

Jakie są typy kołnierzy?

Istnieje kilka różnych rodzajów, każdy przeznaczony do innego przypadku.
  1. Kołnierze jednoczęściowe – lekkie, proste i łatwe do założenia. Bardzo często są wykorzystywane w Ratownictwie Medycznym. Wszędzie tam, gdzie liczy się każda sekunda. I bezinwazyjność – przy transporcie poszkodowanego należy unikać kolejnych urazów. Proste, lekkie kołnierze jednoczęściowe przydają się w górach, na szlakach turystycznych i we wszystkich innych trudnych warunkach.
  2. Kołnierze rehabilitacyjne – starannie i dokładnie wykonane, zaprojektowane przez specjalistów. Zapewniają pełne unieruchomienie szyi i maksymalny komfort pacjenta. Specjalny otwór tracheotomijny decyduje o łatwym dostępie do pacjenta i umożliwia szybkie sprawdzenie pulsu.
  3. Kołnierze składane – wykonane z lekkiego, trwałego, odpornego na czynniki zewnętrzne, nieprzemakalnego materiału, bardzo łatwego w czyszczeniu. Bardzo wygodne do pacjenta, znakomicie nadają się do transportu.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu