wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Kołnierze ortopedyczne – zastosowanie

Kołnierze ortopedyczne – zastosowanie

Data dodania: 14-05-2020 Wyświetleń: 435
Zadaniem kołnierza ortopedycznego jest unieruchomienie oraz odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Dostępne są różne rodzaje ortez - wyróżnić można kołnierze dla dorosłych oraz dzieci, jednoczęściowe, dwuczęściowe, miękkie, sztywne. Choć kołnierze przede wszystkim kojarzone są z zabezpieczaniem odcinka szyjnego kręgosłupa poszkodowanemu w wypadku, tak ich zastosowanie jest o wiele szersze. Wskazaniami są m.in. problemy z kręgosłupem, związane z chorobami, zwyrodnieniami. Jakie są rodzaje kołnierzy ortopedycznych? W przypadku jakich dolegliwości wskazane jest noszenie ortezy? 


 

Zastosowanie kołnierzy ortopedycznych

 

Cierpisz na dolegliwości, takie jak ból szyi, zawroty głowy, sztywność kręgosłupa, masz trudności z wykonywaniem ruchów karkiem oraz głową, odczuwasz sztywność kręgosłupa? Specjalista może zalecić kołnierz regulowany w przypadku różnych schorzeń i dolegliwości np. dyskopatii, zwyrodnienia kręgosłupa, zwichnięcia stawów międzykręgowych, wad postawy.  

Noszenie ortezy jest wskazane także w okresie rekonwalescencji po przebytej operacji kręgosłupa. 

Kołnierz ratunkowy zakładany jest osobom poszkodowanym w wypadkach, w celu usztywnienia odcinka kręgosłupa, jeśli podejrzewany lub stwierdzony został uraz kręgosłupa. 
 

Jak długo należy nosić kołnierz ortopedyczny?

 

O konieczności oraz okresie noszenia kołnierza ortopedycznego decyduje lekarz. Okres ten może wynosić kilka dni, a czasem nawet wiele miesięcy, w zależności m.in. od rodzaju dolegliwości oraz postępów rekonwalescencji. Średni czas noszenia ortezy to około 6 tygodni, łącznie z zaplanowanymi przerwami.  
 

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych

 

Wyróżnić można wiele rodzajów kołnierzy ortopedycznych m.in.:

  • kołnierz jednoczęściowy: sięga do tułowia, jego zadaniem jest odciążenie odcinka szyjnego, najczęściej zakładany jest osobom poszkodowanym w wypadkach,
  • kołnierz dwuczęściowy: noszenie tego typu ortezy wskazane jest w okresie rekonwalescencji po operacji kręgosłupa,
  • kołnierz miękki: wykonany jest z miękkiej pianki, dopasowującej się do ciała pacjenta, 
  • kołnierz sztywny: orteza wyposażona jest w wewnętrzne usztywnienie, zalecany jest w przypadku długiego leczenia, wymagającego usztywnienia kręgosłupa. 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu