wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Kompresy jałowe i niejałowe – różnice

Kompresy jałowe i niejałowe – różnice

Data dodania: 14-05-2020 Wyświetleń: 1228

Podstawowym materiałem służącym do zabezpieczania ran przed urażeniem oraz infekcją są kompresy. Warto wykorzystywać je nawet w przypadku niezbyt dużych skaleczeń. Gazy opatrunkowe są wyrobami medycznymi. Charakteryzują się dużą zdolnością do pochłaniania wilgoci. Podzielić je można na dwa rodzaje – kompres jałowy i niejałowy. Różnią się zastosowaniem. Kompres jałowy stosowany jest w przypadku, gdy wymagana jest sterylność np. podczas opatrywania skaleczeń. Z kolei gazy niejałowe mają zastosowanie głównie higieniczne. Można je nakładać na rany, ale dopiero po ich wcześniejszym zabezpieczeniu.



Zastosowanie kompresów


Kompresy opatrunkowe wykorzystywane są w celu zabezpieczenia krwawień, poparzeń, stosowane do bandażowania. Jest to produkt jednorazowy. Używany zarówno podczas opatrywania ran w domu, jak i udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku, przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. 

Gazy nie przyklejają się do ran, przepuszczają powietrze, a przy tym są niezwykle chłonne. Podczas wyboru kompresu należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany, liczbę warstw materiału oraz sposób zapakowania – najlepiej, jeśli każdy gazik umieszczony w opakowaniu jest osobno zabezpieczony, dzięki czemu kompresy pozostawione w otwartym opakowaniu zachowają jałowość.
 

Jałowa gaza opatrunkowa


Kompres jałowy jest sterylny co oznacza, że nie posiada drobnoustrojów m.in. bakterii, pleśni, grzybów. Wyróżnić można dwa rodzaje sterylizacji – radiacyjną, wykonywaną przy użyciu promieniowania jonizującego, oraz chemiczną, przeprowadzaną z wykorzystaniem tlenku etylenu. 

Jałowe gazy mogą być przykładane bezpośrednio do rany, jak i używane w celu przemywania ran przy użyciu płynu dezynfekującego. 

 

Kompresy niejałowe


Gaza niejałowa, w przeciwieństwie do kompresu jałowego, nie jest sterylna. Nie oznacza to jednak, że nie można stosować jej na rany. Wręcz
przeciwnie. Należy jednak wcześniej odkazić ranę. Można także używać ten rodzaj kompresu w celu usztywnienia i zabezpieczenia opatrunku, poprzez nałożenie jej na gazę jałową umieszczoną na ranie. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu