wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Kompresy opatrunkowe

Kompresy opatrunkowe

Data dodania: 11-09-2014 Wyświetleń: 863
Podstawowym, obowiązkowym elementem wyposażenia każdej apteczki, są różnego rodzaju Kompresy opatrunkowe.


Stanowią one niezbędną część ekwipunku torby ratowników medycznych, ale też są powszechnie stosowane jako akcesoria znajdujące się w apteczkach domowych, samochodowych, w miejscach publicznych, szkołach, zakładach pracy. To najlepszy sposób na szybkie, sprawne i bezpieczne opatrzenie ran różnego typu.
 

Kompresy opatrunkowe – jakie jest ich zastosowanie


Odpowiednio zaprojektowane, uszyte ze starannie dobranego materiału kompresy pozwalają znakomicie ochronić ranę przed przedostawaniem się do niej zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud, pyłki itd. Dlatego niezbędnym elementem wykonywania opatrunku jest użycie kompresów.

Kompres jałowy może być stosowany bezpośrednio na ranę, natomiast niejałowy do zabezpieczenia wierzchniej warstwy opatrunku. Można dostać kompresy różnego typu, o różnych wielkościach, przeznaczone do opatrywania wszystkich części ciała. Każda placówka medyczna musi być zaopatrzona w cały szereg różnorodnych kompresów, gdyż stanowią one rodzaj niezbędnego środka, potrzebnego do prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy.
 

Kompresy opatrunkowe – na jakie rodzaje ran się je stosuje


Ważne jest to, że kompres to uniwersalny środek, służący w rozmaitych sytuacjach. Można go stosować w przypadku ran powstałych w wyniku:
  • skaleczenia,
  • otarcia,
  • oparzenia,
  • ran głębszych oraz płytszych, bardziej lub mniej rozległych itd.
Dzięki takiemu uniwersalnemu zastosowaniu, są one bardzo przydatne, mogą znakomicie ochronić ranę, a tym mym nie dopuścić do groźnych powikłań. Nawet bowiem niewielkie skaleczenie, które nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, może być groźne, przyczynić się do powstawania zakażenia.

Każdy więc powinien mieć w zasięgu ręki, w różnych miejscach, w których się znajduje, podręczna apteczkę z tego typu artykułami. W dodatku, stosowanie kompresów ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o przyspieszenie prawidłowego procesu gojenia się ran. Dzięki nim skóra szybciej się regeneruje i powraca do zdrowego wyglądu

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu