wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Koncentratory tlenu

Koncentratory tlenu

Data dodania: 04-11-2013 Wyświetleń: 1589
Sytuacje, kiedy pacjent potrzebuje tlenu nie należą do rzadkości, dlatego koncentratory tlenu są często wykorzystywanym sprzętem. W medycynie mają one jasno sprecyzowane zadanie, jest nim dostarczenie pacjentowi powietrza, gdy ten z różnych powodów nie może oddychać samodzielnie lub oddycha nieefektywnie, mając trudność z tą czynnością


Koncentratory tlenu czy butle z tlenem?


Koncentratory tlenu są tańszą propozycją niż butle ze sprężonym tlenem i co chyba ważniejsze są one zdecydowanie bezpieczniejsze w stosowaniu niż butle z tlenem. Przede wszystkim dlatego, że są wolne od ryzyka wybuchów i ich stosowanie nie prowadzi nawet w skrajnych sytuacjach do wybuchu pożaru.

Koncentratory tlenu, oprócz branży medycznej, wykorzystywane są również w procesach przemysłowych. Z powodzeniem można je stosować dla osób z niewydolnością krążenia, w przypadkach problemu z bezdechem sennym, w kosmetyce do poprawy wyglądu skóry oraz dla sportowców.

Jak działają koncentratory?


Koncentratory podłączane są do prądu. W ten sposób wydzielają skoncentrowany tlen w trakcie absorpcji azotu z powietrza. Nowoczesne modele mogą pracować bezawaryjnie w różnych warunkach.
Główny wyznacznik pracy koncentratora to ciągłość. Tlen musi być dostarczany w procesie stałym, aż do odwołania. Jest to możliwe dzięki powtarzającym się cyklom, z których każdy trwa około 20 sekund.
Najczęściej koncentratory zapewniają dostawy powietrza o stężeniu od 50-90% w 5 litrach na minutę. Niektóre nowoczesne modele dają do 10 litrów bogatego w tlen powietrza. Z roku na rok urządzenia tego typu są mniejsze i bardziej praktyczne oraz wygodne w stosowaniu.


Koncentratory i bezpieczeństwo


Koncentratory tlenu mogą być używane bez obaw o bezpieczeństwo. W razie uszkodzenia nie zwiększają ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu nie podnoszą palności w stosunku do przedmiotów łatwopalnych znajdujących się w danym pomieszczeniu. Dodatkowo nie musimy obawiać się ryzyka eksplozji, które istnieje w przypadku butli.
Tylko sprawne i dobrze działające koncentratory mogą być stosowane w medycynie. Od jakości ich pracy decyduje często życie i zdrowie pacjentów.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu