wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Maski ratownicze

Maski ratownicze

Data dodania: 05-09-2014 Wyświetleń: 944
W Twojej obecności zdarzył się ciężki wypadek. Poszkodowany stracił przytomność, nie oddycha i nie ma z nim kontaktu.


Co w tym przypadku? Należy natychmiast rozpocząć resuscytację. Pamiętasz, jak to się robi? 30 uciśnięć na klatkę piersiową + 2 oddechy ratownicze. Jednak tak bliski kontakt fizyczny z obcą osobą (jak przy wykonywaniu sztucznego oddychania) nie jest przyjemny. W dodatku niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnych chorób. Dlatego polecamy maski ratownicze. Dobrze mieć je zawsze pod ręką. Wypadki chodzą po ludziach – nigdy nie wiesz, co się przytrafi.

Po co ta maska?

Maski ratownicze pełnią kilka ważnych ról:
  • Zapewniają higienę i bezpieczeństwo. Dzięki nim ograniczasz kontakt z drobnoustrojami z jamy ustnej obcej osoby. Działa to również w drugą stronę – Ty też niczym nie zarazisz poszkodowanego.
  •  Ułatwia sprawne przeprowadzenie sztucznego oddychania. Dzięki masce jest to łatwiejsze. A to ma bardzo duże znaczenie w sytuacji stresowej.
  • Pomagają trenować sztuczne oddychanie i resuscytację na fantomach. Jeśli nauczysz się właściwych odruchów, w sytuacji zagrożenia będziesz działaj pewniej i skuteczniej.


Jakie maski ratownicze?

Oczywiście istnieją różne typy masek. Wśród nich oczywiście standardowe maseczki do sztucznego oddychania ze specjalną zastawką kierunkową i filtrem. Maska krtaniowa ułatwia wprowadzenie do tchawicy rurki intubacyjnej. Dobre maski są wykonane z najlepszych, najtrwalszych materiałów, odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Z nią trafisz z powietrzem bezpośrednio do krtani. Polecamy również specjalne zestawy do ćwiczeń resuscytacji i sztucznego oddychania.

Gdzie maseczki?

Maski ratownicze z pewnością przydadzą się w szkole. Bardzo często na lekcjach przysposobienia obronnego licealiści ćwiczą udzielanie pierwszej pomocy. „Całowanie” fantomu przez kilkaset osób pod rząd nie stwarza sprzyjających warunków higienicznych. Dzięki maskom minimalizujesz ryzyko zakażenia.
Warto jednak nosić takie maski codziennie przy sobie. Istnieją specjalne, kieszonkowe wersje. Nigdy nie możesz wiedzieć, kto i kiedy będzie potrzebował pomocy.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu