wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Materiały stomatologiczne

Materiały stomatologiczne

Data dodania: 10-09-2014 Wyświetleń: 1109
Każdy, kto wybiera się do dentysty czy stomatologa ma na uwadze wybór gabinetu o najlepszej opinii oraz lekarza, który jest nie tylko wyspecjalizowany w swoim zawodzie, ale także delikatny.


Podczas zabiegów pacjent chce się czuć w miarę możliwości komfortowo i się nie stresować. Wielu ludzi zarówno dorosłych, jak i dzieci najbardziej boi się bólu towarzyszącemu borowaniu, plombowaniu lub leczeniu kanałowemu.

Medycyna wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjenta stara się jak najbardziej udogodnić tę chwilę i możliwie zredukować nieprzyjemne odczucia. Dlatego każdy szanujący się i swój zawód lekarz stomatolog stara się zaopatrzyć gabinet w odpowiednie, nowoczesne materiały stomatologiczne.

Do czego służą materiały stomatologiczne:


Materiały stomatologiczne do szeroko pojęte pomoce lekarskie stosowane w gabinetach dentystycznych i stomatologicznych. Zaliczają się do nich zarówno różnego rodzaju tampony, waciki jak i gazy oraz inne środki opatrunkowe, masy, z których odlewa się formy do protez, materiały lakujące oraz niewielkie narzędzia pomocne podczas zabiegów takie jak szczypczyki czy lusterka. Do materiałów stomatologicznych zalicza się między innymi wszelkiego rodzaju szczoteczki pneumatyczne do zębów czy lampy odkażające.

Jak korzystać z materiałów stomatologicznych:


Nie trzeba chyba tłumaczyć, iż wszystkie materiały stomatologiczne typu opatrunki należy stosować jednorazowo. Są to waciki stworzone z jałowej gazy z dodatkiem ligniny lub z samej ligniny. Znaczącym czynnikiem jest sposób, w jaki owe opatrunki są przechowywane.

Powinno się zachować wzmożoną ostrożność i higienę, gdyż materiały te mają niejednokrotnie bezpośrednią styczność z otwartą raną powstałą w wyniku na przykład wyrwania zęba. Materiały takie Jak szczoteczki przeznaczone są także do korzystania przez jedną osobę. Lampy bakteriobójcze mogą być wykorzystywane wielokrotnie do dezynfekowania sprzętu medycznego.

Materiały stomatologiczne wykorzystuje się do:


•          tamowania krwotoków powstałych w wyniku zabiegów stomatologicznych
•          wchłaniania śliny i osuszania strefy jamy ustnej, w której obrębie przeprowadza się zabieg
•          oczyszczania stref podatnych za zanieczyszczania
•          zakładania opatrunków
•          tworzenia odcisków wykorzystywanych do produkcji częściowych lub całościowych protez uzębienia.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu