wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Młotek do zadań specjalnych

Młotek do zadań specjalnych

Data dodania: 04-02-2022 Wyświetleń: 220
Podróżowanie samochodem czy środkami transportu publicznego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. W niektórych sytuacjach elementy, które zostały zaprojektowane do ochrony pasażera i kierowcy, mogą zacząć działać na jego niekorzyść. Dotyczy to zwłaszcza szyb i pasów.
Właśnie wówczas sięgnąć należy po młotek do szyb, który znajdować powinien w dostępnych miejscach w autobusach, busach oraz innych środkach transportu.
 


Sytuacje, w których używa się młotka do szyb


Szyby w samochodzie chronią nas przed działaniem czynników atmosferycznych – chłodem, deszczem, śniegiem. Z kolei pasy są niezastąpione, gdy dochodzi do uderzenia – wówczas uniemożliwiają one wypadnięcie przez szybę czy uderzenie w fotel z przodu ze zbyt dużym impetem. Z zasady są to więc elementy wyposażenia samochodu czy autobusu działające na korzyść podróżnych.

Są jednak takie wypadki, gdy szyby i pasy stanowią pułapkę – np. gdy samochód wpada do wody. Konieczne jest wówczas szybkie oswobodzenie pasażerów, a pogięta karoseria nie zawsze umożliwia otwarcie drzwi czy odpięcia pasa. Wtedy właśnie warto mieć pod ręką młotek do szyb, wyposażony dodatkowo w przecinak do pasów.

Młotek do szyb – jaki wybrać?


Wybierając młotek do szyb, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych detali. Narzędzie powinno być wytrzymałe ale jednocześnie lekkie. Końcówka do zbijania szyb musi mieć kształt stożka z wyraźnym szpicem, co zwiększa energię, z jaką działamy na szkło.

Z kolei nóż do pasów powinien być nie tylko ostry, ale też dobrze osłonięty, aby nie zaistniało ryzyko przypadkowego skaleczenia. A ponieważ narzędzie będzie wykorzystywane w sytuacjach awaryjnych, dobrze aby młotek wyróżniał się też kolorem na tle ciemnej tapicerki – może być czerwony lub żółty.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu