wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Na czym polega krioterapia?

Na czym polega krioterapia?

Data dodania: 31-10-2013 Wyświetleń: 1257
Jeżeli jeszcze nie słyszeliście o leczeniu zimnej to najwyższa pora aby pokrótce zapoznać się z tym właśnie tematem. Zapewne każdy słyszało kiedyś o krioterapii. Pojęcie dosyć często używane ale w dalszym ciągu nieco tajemnicze. Na czym polega krioterapia i jakie niesie za sobą konsekwencje dla naszego organizmu?


W pierwszej kolejności należy chyba przybliżyć na czym polega ten zabieg. Jego zasada jest bardzo prosta. Ideą krioterapii jest poddanie organizmu działaniu bardzo niskiej temperatury przez krótki okres czasu. Tak więc wchodząc do kriokomory musimy liczyć się z tym, że na ok 3 minuty zostaniemy zamknięci w pomieszczeniu, w którym temperatura spada do -100 a nawet -160 stopni. Takiej temperatury żaden organizm nie wytrzyma przez dłuższy czas dlatego też „sesje” w kriokomorze są dosyć krótkie.

termometr bezdotykowy

Warto zadać sobie teraz pytanie w czym ma nam pomóc to ochładzanie organizmu? I czy w ogóle wpływa ono w sposób pozytywny na nasze ciało? Generalnie krioterapia jest zaliczana do zabiegów upiększających. Bardzo pozytywnie wpływa na redukcję niedoskonałości skóry a także zapobiega cellulitowi. Dodatkowo krioterapia odtruwa organizm i usprawnia procesy metaboliczne zachodzące w nim. Bardzo niska temperatura wpływa także w sposób pozytywny na krążenie. To jednak nie wszystkie zalety terapii zimnem.

Bardzo często słyszymy, że sportowcy poddawani są zabiegom w kriokomorze. Okazuje się bowiem, że krioterapia bardzo korzystnie wpływa na wszelkie mikrouszkodzenia mięśni. Tak więc wpływa ona nie tylko na skórę ale także na tkankę mięśniową. Zabieg ten może być stosowany ogólnie (kriokomora) lub punktowo. W przypadku zabiegu ogólnego opiera się on przede wszystkim na dostarczeniu organizmowi tzw. stresu fizjologicznego. W drugim przypadku niska temperatura powoduje niszczenie tkanki co pozwala leczyć np. zmiany skórne.

Krioterapia na pierwszy rzut oka może nam się wydawać zabiegiem strasznym i bolesnym. Jest jednak zupełnie inaczej. Można ją potraktować jako nowe, interesujące doświadczenie, które może dodatkowo wzmocnić nasz organizm i poprawić jego kondycję.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu