wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Nebulizator

Nebulizator

Data dodania: 07-04-2014 Wyświetleń: 1189
Nebulizator to nowoczesne urządzenie służące do inhalacji. Niegdyś stosowane tylko w szpitalach i sanatoriach, dzisiaj coraz chętniej wykorzystywane również w domach, zwłaszcza tam, gdzie przebywają dzieci, starsze osoby oraz przewlekle chorzy. Dzięki nebulizatorowi można przyjmować leki w formie wziewnej, zmniejszając ich ewentualne skutki uboczne oraz poprawiając działanie dokładnie u źródeł problemu: w oskrzelach czy płucach.
Czy nebulizator ma więcej zalet? Okazuje się, że tak.


Nebulizatory - przeznaczenie

Nebulizatory dzisiaj stosowane są najczęściej w przypadku chorób układu oddechowego, często przewlekłych i o trudnym przebiegu, na przykład mukowiscydozie. Wiele osób stosuje je profilaktycznie, w momencie, gdy zaczyna się rozwijać infekcja, co nierzadko pozwala zmniejszyć objawy chorobowe i skrócić czas jej leczenia.
Podstawowa zaleta nebulizatorów to możliwość stosowania ich w każdym miejscu. Urządzenia te są przenośne, stąd leczenie może odbywać się wszędzie.
Dzięki temu, że lek jest podawany w formie aerozolu, substancja czynna trafia bezpośrednio do oskrzeli i płuc, gdzie jej działanie jest szybsze i silniejsze. Dodatkowy atut to możliwość wyłączenia z drogi podania układu pokarmowego, który tym sposobem jest często narażony na przeciążenie i wiele skutków ubocznych.
Poza tym dzięki nebulizatorom można znacznie zmniejszać ilość podawanej dawki leku. Pacjent sam może stosować sól fizjologiczną, leki przypisywane są w razie potrzeby przez lekarza.

Rodzaje nebulizatorów i sposób działania nebulizatora

Nebulizatory dostępne na rynku dostępne są jako urządzenia pneumatyczne i utradźwiękowe. Jeden i drugi typ urządzenia zawiera przede wszystkim pojemnik z lekiem, do którego wlewa się preparat i z którego wychodzi on w formie aerozolu.
Kolejną ważną częścią jest pneumatyczna sprężarka. Powstające podciśnienie w urządzeniu pozwala na rozbicie leku na drobne cząsteczki i dostarczenie go przez rurkę do specjalnego ustnika lub maski.

Gdzie kupić nebulizator?

Nebulizator można kupić w aptece, w sklepie medycznym oraz w internecie, gdzie ceny są zazwyczaj najniższe, a wybór szeroki.
Pod uwagę należy brać przede wszystkim, do czego będzie służyło urządzenie, dla osób, w jakim wieku jest ono kupowane, czy z nebulizatora będą korzystać dorośli, czy również dzieci. Przeważnie dla dzieci wybiera się nebulizatory, które pracują ciszej i posiadają regulację przepływu. Dla osób korzystających z nebulizatora często poleca się urządzenia ze sprężarką ciśnieniową.

Jak inhalować?

Inhalacja powinna być dostosowana do wieku pacjenta oraz do rodzaju leku, jaki podajemy. Jedne preparaty zaleca się podawać przy pomocy ustnika, inne przy użyciu maseczki. Dobre urządzenia będą szybko rozbijały cząsteczki leku, dzięki czemu będzie można go dostarczać szybko i skutecznie do źródeł problemu.
Po inhalacji należy pamiętać o dokładnym umyciu nebulizatora, dobrze również napić się wody, oczyszczając również twarz z ewentualnych pozostałości leku. Należy pamiętać o tym, by zachować higienę oraz utrzymywać nebulizator w dobrym stanie i czystości.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu