wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Nosze

Nosze

Data dodania: 02-09-2014 Wyświetleń: 1183
Niezbędnym wyposażeniem karetek i śmigłowców ratowniczych są odpowiednio skonstruowane nosze. Tego typu sprzęt medyczny należy do podstawowych, służy bowiem nieocenioną pomocą w sytuacji, gdy rannego czy chorego należy w bezpieczny, ale też maksymalnie szybki sposób przetransportować do pojazdu ratowniczego, a następnie do szpitala.


Nosze pełnią więc bardzo ważną rolę – właściwie nie można się bez nich obejść, w przypadku profesjonalnego udzielania pomocy osobie, która wymaga zabrania w miejsce, w którym będą podejmowane dalsze czynności ratunkowe. Sprawdź także nasze nosze składane.

Aby nosze mogły spełniać tę odpowiedzialną rolę, muszą być zaprojektowane w specjalistyczny sposób. Trzeba uwzględnić kilka czynników, bez których prawidłowe udzielanie pomocy z pomocą tego sprzętu będzie możliwe w jak najkrótszym czasie. Nosze w wersji podstawowej to po prostu rodzaj składanego łóżka – pomiędzy dwoma obramowaniami znajduje się materiał, na którym umieszczany jest chory. Łóżko to ma oczywiście specjalne uchwyty dla ratowników.

Dawniejsze modele wykorzystywały jako materiał drewno, lecz obecnie przeważają nosze z obramowaniem aluminiowym – dużo lżejszym. Właśnie to jest jeden z podstawowych czynników - nosze muszą być jednocześnie mocne i wytrzymałe, ale tez maksymalne lekkie, jak i poręczne. Muszą też umożliwiać prawidłowe ułożenie chorego, jak i jego właściwe zabezpieczenie przed upadkiem.

Zatem niezbędne są solidne pasy zabezpieczające. Dla jeszcze lepszego komfortu ratowników, czyli usprawniania ich pracy, obecnie produkuje się nosze z podkładką, wyposażoną w kółka. Można ją szybko złożyć i rozłożyć, by chory mógł być błyskawicznie przetransportowany na miejsce udzielania dalszej pomocny.

W celu umożliwienia prawidłowej reakcji, dobrze zaopatrzona karetka musi mieć na stanie kilka rodzajów noszy. Do wyboru mamy nowoczesne nosze podbierakowe, koszowe, płachtowe. Jednak w sytuacji, gdy należy unieruchomić poszkodowanego, wybierać należy np. deskę ortopedyczną. Umiejętne udzielanie pierwszej pomocy to jedno – jednak niezbędny jest też wysokiej jakości sprzęt ratunkowy

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu