wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Odchudzanie

Odchudzanie

Data dodania: 21-07-2012 Wyświetleń: 1450



Jak skutecznie schudnąć?

Sposobów na odchudzanie jest przynajmniej kilkadziesiąt, jeżeli nie kilkaset. Niektóre są bardziej skuteczne, inne mniej. Jak jednak wybrać ten jeden właściwy, dzięki któremu osiągniemy i – co znacznie trudniejsze – utrzymamy wymarzoną wagę?

Po pierwsze – podejście

Powód, dla którego chcemy schudnąć stanowi podstawę całego procesu. Im silniejszy, tym bardziej będziemy zdeterminowani oraz wytrwali w diecie i ćwiczeniach. A takich powodów może być wiele – problemy zdrowotne (cukrzyca, zaburzenia krążenia, trudności z zajściem w ciążę, bóle stawów itp.), względy estetyczne (bo przecież chcemy lepiej wyglądać) lub nasze samopoczucie. Zazwyczaj te powody łączą się ze sobą – bo gdy mamy nadwagę to towarzyszą temu różne dolegliwości, co więcej, według reguł społecznych, gorzej wyglądamy i nie jesteśmy powszechnie akceptowani, a to z kolei powoduje obniżenie naszej pewności siebie i zaniżenie samooceny. Jednak, niezależnie od powodu, dla którego chcemy podjąć walkę z nadwagą najważniejsza jest wytrwałość i cierpliwość. Warto sobie jasno określić cel, czyli zapisać na kartce wymarzoną wagę wraz z realnym terminem jej osiągnięcia i umieścić ją w widocznym miejscu – żeby mieć cały czas w zasięgu wzroku. Jest to ważne, szczególnie w trudnych momentach, gdy waga stoi w miejscu a nam spada motywacja. Wystarczy wtedy spojrzeć na kartkę i wróci chęć do działania, na efekty nie będzie trzeba długo czekać.

Po drugie – dieta

Na temat różnych rodzajów diet-cud można by napisać niejedną książkę. Większość z nich jednak kończy się efektem jojo. Warto więc zastanowić się czy w ogóle chcemy się z taką dietą zmagać. Może zamiast tego, lepiej wybrać się po poradę do dietetyka, który ustali nam jadłospis zgodnie z tym, czego potrzebuje nasz organizm. Kiedy jednak chcemy sami się zmagać ze zbędnym tłuszczykiem pamiętajmy o kilku zasadach, które nam tę walkę ułatwią. Najważniejsza to – ograniczamy węglowodany, a więc wszystkie słodycze, paluszki, chipsy, makarony, białe pieczywo, biały ryż itp. Słodkości można zastąpić np. marchewką z jabłkiem albo owsianką z suszonymi owocami – w ten sposób dostarczymy organizmowi witamin i błonnika, a przy okazji zjemy coś smacznego. Makarony, pieczywo i ryż można wybierać te pełnoziarniste, dzięki czemu dłużej będziemy mieć uczucie sytości po ich spożyciu. Powinno się także pić dużo niegazowanej wody mineralnej, która zarówno oszuka głód jak i pomoże pozbyć się toksyn z organizmu. Ostatnią, lecz nie mniej ważną zasadą jest: jedz częściej, ale mniejsze porcje. Jest to ważne przynajmniej z dwóch powodów – organizm szybciej strawi posiłki, a my unikniemy uczucia głodu.

Po trzecie – ćwiczenia

Tak naprawdę, to jaki sport uprawiasz nie ma znaczenia – najważniejsze jest żeby się w ogóle ruszać. Jeśli masz słabą kondycję, możesz zacząć od spacerów albo nordic walkingu. Taki wysiłek przygotuje organizm do bardziej wymagających ćwiczeń i poprawi jego wytrzymałość. Według trenerów fitness, dla osób odchudzających się najlepszy jest wysiłek aerobowy (rowerek, bieżnia, orbitrek itp.), ponieważ powoduje on spalanie tłuszczu. Ćwiczenia na siłowni natomiast, lepiej sprawdzą się kiedy już potrzebujemy tylko wyrzeźbienia sylwetki. Tak więc stanowią one jakby „ostatni etap” w odchudzaniu.  

Po czwarte – unikamy efektu jojo

Aby nie nastąpił efekt jojo, po zakończeniu odchudzania nie wolno wrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Powinno się, oczywiście w miarę możliwości, kontrolować ilość kalorii i aktywnie spędzać czas. Wtedy nadwaga nigdy nie wróci!
 

Schudnąć do lata!

Żywność wysoko przetworzona, fast foody, słodycze zamiast posiłków, brak ruchu – to wszystko powoduje że społeczeństwo, z każdym rokiem waży coraz więcej. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Co zatem zrobić, żeby zapobiegać otyłości, a gdy już mamy nadwagę – pozbyć się nadmiaru kilogramów bez efektu jojo? Można to zrobić na kilka sposobów.

Po pierwsze, jeśli czujemy się na siłach, możemy sami ustalić sobie niskokaloryczny jadłospis. Warto jednak pamiętać, żeby unikać tzw. diet-cud, które mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Oczywiście, każdy z nas wie, że powinno się unikać węglowodanów, czyli m.in.: słodyczy, produktów mącznych, białego ryżu itp. Jednak często, szczególnie gdy chcemy szybko schudnąć (na przykład przed wyjazdem na wakacje czy jakimś wielkim wyjściem), zapominamy, żeby dobrze ułożyć jadłospis. Jest to bardzo ważne, ponieważ prawidłowo skonstruowana dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana, czyli dostarczać organizmowi niezbędnej do funkcjonowania energii, a także witamin oraz mikro i makro elementów. To podstawa, o której zawsze warto pamiętać. Zatem, jeśli wiemy, że w lipcu wybieramy się nad morze, to już w kwietniu zacznijmy dbać o ciało – nie tylko za pomocą diety, ale także wysiłku fizycznego.

Dobrze ułożony niskokaloryczny jadłospis powinien być również dostosowany do pracy jaką wykonujemy. Jeśli bowiem pracujemy w biurze, to nasz organizm potrzebuje mniejszej ilości kalorii niż gdybyśmy pracowali fizycznie. Najbardziej popularne są diety 1000 lub 1200 kalorii, dzięki którym w szybkim tempie można zrzucić zbędne kilogramy. Tyle że trudno jest samemu optymalnie dopasować dietę, dlatego też dobrze poradzić się specjalisty.

Drugim sposobem na zdrowe odchudzanie jest udanie się do dietetyka albo do centrum odchudzania, które powstają w większych miastach. W takich miejscach bowiem, pod „nadzorem” osób mających doświadczenie będziemy mogli schudnąć bez obawy o swoje zdrowie. Co więcej, dodatkowym plusem jest to, że ktoś nas w pewien sposób kontroluje, więc mamy większą motywację do odchudzania.

Jednak niezależnie od tego, czy sami ułożymy sobie dietę, czy ktoś to dla nas zrobi, powinniśmy pamiętać o aktywności fizycznej. Nie trzeba się tego bać! Szczególnie, że teraz jest tak wiele różnorodnych form ruchu, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od klasycznych, czyli: siłowni, aerobicu, marszów, biegania, pływania, jazdy na rowerze, poprzez wszelkie gry zespołowe jak: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, a skończywszy na „modnych” ostatnio: squashu, aqua aerobicu, zumbie czy nordick walkingu. Zatem do dzieła, bo przecież ruch to zdrowie i nie tylko sprzyja utracie wagi, ale także poprawia jędrność skóry, koordynację, wydolność i kondycję!  Po wysiłku fizycznym korzystnie też działa sauna!

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu