wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Odsysanie jadu

Odsysanie jadu

Data dodania: 13-09-2014 Wyświetleń: 975
Podczas wakacji, wycieczek czy zwykłych spacerów często dochodzi do ukąszeń owadów. Chociaż większość z nas stara się przed nimi zabezpieczyć, nie zawsze robimy to wystarczająco dokładnie i owady atakują.
 


Najtrudniej ustrzec się jest kleszczy, które to działają niezwykle inteligentnie. Potrafią przeczekać na skórze ofiary i wbić się w skórę w odpowiednim momencie i w tym miejscu, w którym środek przeciw owadom nie został użyty. Co więcej, już z daleka wyczuwają zapach skóry i potu człowieka.

Bardzo trudno uchronić się przed ukąszeniem tych pajęczaków, nawet przy noszeniu długich spodni, długiego rękawa, kaloszy i kapeluszy. Sprzęt do odsysania jadu może być więc niezbędny, szczególnie dla miłośników leśnych i górskich wycieczek.
 

Dlaczego odsysanie jadu kleszcza jest tak ważne?


Jeśli dojdzie już do ugryzienia kleszcza, należy najpierw wyciągnąć go w bezpieczny sposób (tak, aby nawet jego fragment nie został w skórze), a później odessać jad za pomocą specjalnego przyrządu. Niektóre odsysacze (odsysacz jadu) same wyciągają też kleszcza. Trzeba pamiętać, że kleszcz wraz ze swymi wydzielinami przenosi różnego rodzaju bakterie, wirusy i grzyby, które mogą być dla człowieka oraz innych zwierząt niezwykle niebezpieczne.

Aż 10 do 30% kleszczy powoduje u ludzi zachorowanie na boreliozę. Choroba ta objawia się początkowo wystąpieniem na skórze rumienia oraz objawami grypopodobnymi. W późniejszych stadiach dojść może do przewlekłego zapalenia stawów, mięśni i skóry. Nieleczona borelioza powoduje zapalenie mięśnia sercowego oraz nerwów twarzowych.
 

Odsysanie jadu innych zwierząt


Jad w skórze człowieka zostawiają także inne zwierzęta, jak:
  • Osy.
  • Pszczoły.
  • Szerszenie.
  • Muchy i meszki.
  • Komary.
  • Gzy.
  • Pająki.
  • Żmije.
  • Jadowite ryby.
Pompki do odsysania jadu (Aspivenin cena) przygotowane są do użycia po ukąszeniu wszystkich wymienionych zwierząt i owadów. Różnić może się jedynie czas odsysania, który będzie dłuższy w zależności od skali problemu. Warto zainwestować w tego typu sprzęt, aby czuć się w pełni bezpiecznie i w każdej chwili móc usunąć jad bez konieczności udania się do szpitala.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu