wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Odzież ochronna

Odzież ochronna

Data dodania: 09-09-2014 Wyświetleń: 1273
Praca lekarza stomatologa, lub dentysty często związana jest z nieuniknionymi zabrudzeniami.


Nie dość, iż lekarz narażony jest na kontakt z różnymi wydzielinami pochodzącymi z organizmu pacjenta takimi jak ślina czy krew lub osocze, to jeszcze musi dbać o to, by z jego własnego odzienia nie przedostały się do organizmu pacjenta bakterie i inne substancje patogenne.

Dlatego restrykcyjne zachowanie higieny w gabinecie stomatologicznym jest tak ważne. Wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno lekarzy i pacjentów firmy produkujące odzież ochronną dokładają wszelkich starań, aby odzież ochronna była zarówno wygodna oraz spełniała warunki sanepid.

Co to jest odzież ochronna:


Do odzieży ochronnej zaliczyć można fartuchy, spodnie i bluzy, różnorakie nakrycia głowy chroniące włosy oraz maseczki na twarz. Według zaleceń Rady Europejskich Lekarzy Dentystów odzież ochronna powinna być zdatna do prania już w 65 stopniach Celsjusza i być wielorazowego użytku.

Ponadto strój powinien zakrywać jak największą część ciała lekarza także ze względu na zabrudzenia, które mogą powstać na jego własnej odzieży. Materiał powinien być wytrzymały i możliwie naturalny, by skóra mogła swobodnie oddychać podczas długich godzin spędzonych przez stomatologa w gabinecie. Tkaniny powinny być mocne, by wielokrotne pranie nie miało znacznego wpływu na ich kondycję.

Odzież ochronna stosowana jest także w każdej innej specjalności medycznej niezależnie czy kontakt z pacjentem ogranicza się do standardowych badan okresowych, czy są to zabiegi na stole operacyjnym, pierwsza pomoc udzielana przez ratowników medycznych, czy nawet weterynaria. Każdy pracownik służby zdrowia, który pracuje w bezpośrednio kontakcie z pacjentem zobowiązany jest nosić ją, by chronić jego i swoje zdrowie.
 

Odzież ochronna a higiena pracy lekarza stomatologa:


W zależności od stopnia kontaktu między pacjentem a lekarzem zaleca się używanie zróżnicowanej odzieży ochronnej. Pielęgniarki i pracownicy administracyjni zazwyczaj noszą lekkie fartuszki, spodnie, bluzy i obuwie ochronne. Lekarze pierwszego kontaktu stawiają na tak zwane "kitle".

Chirurdzy i lekarze służb ratunkowych muszą być zaopatrzeni w fartuchy, okrycia głowy i maski, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii, które łatwo przenieść podczas bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta. Pracownicy oddziałów chorób zakaźnych noszą tak zwaną "ciężką odzież ochronną".

Odzież ochronną stosuje się, by:


•          zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii, chorób i drobnoustrojów
•          chronić zarówno organizmu pacjenta, jak i lekarza podczas bliskiego kontaktu między nimi
•          chronić odzież lekarza przed zabrudzeniami płynami ustrojowymi pochodzącymi z ciała pacjenta takimi jak krew, limfa czy ślina.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu