wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Oparzenia termiczne - jak sobie z nimi radzić

Oparzenia termiczne - jak sobie z nimi radzić

Data dodania: 13-09-2012 Wyświetleń: 1230
Oparzenia są...


...uszkodzeniami skóry i leżących pod nią tkanek, mogą mieć jednak wpływ na cały organizm. Rozmiar uszkodzeń zależy od temperatury działającego czynnika, jego rodzaju i czasu działania. Ciężkość oparzenia i jego wpływ na cały organizm zależy od stopnia i rozległości oparzenia.

Powierzchnię oparzenia można z grubsza ocenić na miejscu wypadku posługując się tzw. regułą dziewiątki. Oparzenie ręki i głowy ocenia się na 9 % powierzchni ciała każde, oparzenia nogi, przedniej strony tułowia oraz pleców - po 18 % powierzchni ciała. Szyja i wewnętrzna strona dłoni - po 1 %. Za groźne dla życia dla dorosłego człowieka przyjmuje się oparzenie II stopnia (i cięższe) obejmujące ponad 18 % powierzchni. U dziecka stosuje się regułę dziewiątki nieco zmodyfikowaną. Tu wystąpienie ciężkiego wstrząsu grozi, gdy powierzchnia oparzenia przekroczy 8 % powierzchni ciała.

Czynności ratujące:

Czynności ratujące, które wykonać może każdy, wyglądają następująco:

·         usuwamy źródła wysokiej temperatury, poprzez gaszenie wodą lub gaśnicą, usunięcie poszkodowanego z zagrożonego pomieszczenia,

·         gasimy odzież i udrażniamy drogi oddechowe,

·         nie wolno zrywać przyklejonego ubrania, ale ostrożnie ściągamy pozostałą odzież,

·         miejsce oparzenia polewamy wodą lub zanurzamy w naczyniu z zimną wodą ok. 15 – 20 minut,

·         w przypadku dużych powierzchni unikamy silnego wychładzania, można schładzać poprzez nałożenie wilgotnych chust (niebezpieczeństwo hipotermii),

·         ze względu na szybko pojawiający się obrzęk trzeba zdjąć obrączki, pierścionki, krawat,

·         zakładamy jałowy opatrunek, najlepiej specjalny pakiet oparzeniowy (aquagel,Water Jel)

·         w celu uzupełnienia dużej utraty płynów można podać chłodne płyny do picia, rezygnujemy z tego w razie zaburzeń świadomości, w przypadku oparzeń twarzy, możliwych uszkodzeń przewodu pokarmowego i mdłości.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu