wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Opatrunek hemostatyczny na rozległe rany

Opatrunek hemostatyczny na rozległe rany

Data dodania: 02-03-2021 Wyświetleń: 31
Uraz prowadzący do silnego krwawienia może przydarzyć się w każdym momencie – w domu, np. podczas prac kuchennych, podczas majsterkowania w garażu, na wycieczce czy podczas górskiej wędrówki. W przypadku niewielkich skaleczeń zazwyczaj wystarczające jest zaklejenie uszkodzonego miejsca zwykłym plastrem, jednak gdy dojdzie do silniejszego krwawienia, trzeba działać inaczej.

Postępowanie w razie krwotoku

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań mających na celu zahamowanie krwotoku u rannej osoby, koniecznie załóż jednorazowe rękawiczki ochronne, które pozwolą na uniknięcie kontaktu z krwią poszkodowanego. W razie krwotoku silne krwawienie należy spróbować zatamować poprzez miejscowe uciśnięcie rany. Jeśli uraz dotyczy kończyn górnych, warto również unieść rękę powyżej serca (wtedy krwawienie nieco się zmniejszy) i ucisnąć tętnice znajdujące się powyżej krwawiącego miejsca. Jeśli działanie jest skuteczne, krwawienie powinno zmniejszać się. Jeśli poprawa nie następuje, pomocny może być specjalistyczny opatrunek hemostatyczny.

 

Opatrunek hemostatyczny – kiedy stosować?

Opatrunek hemostatyczny należy stosować, kiedy inne sposoby na zatamowanie krwotoku zawodzą. Opatrunek ten wykazuje skuteczność nawet przy krwawieniach bardzo intensywnych, które potencjalnie mogłyby zagrażać ludzkiemu życiu.

 

Jak działa opatrunek hemostatyczny?

Opatrunek składa się z dwóch elementów – substancji o charakterze wiążącym (chitosanu) i nośnika, czyli jałowej gazy. Aktywna substancja po kontakcie z raną sprawia, że następuje szybkie jej zamknięcie poprzez szybkie wytworzenie skrzepu, ok. 3 minuty po aplikacji. Wytworzony opatrunek wykazuje również właściwości bakteriobójcze. Opatrunek hemostatyczny działa również na krew zheparynizowaną, a także w warunkach hipotermii. Opatrunek zapakowany jest w sterylne, wodoodporne opakowanie w kolorze zielonym, a gaza zapakowana ma formę litery Z.

Wymiary opatrunku: 7,6 cm x 1,5 m. Produkt jest gotowy do użycia zaraz po otwarciu.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu