wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Opatrunki indywidualne, czyli szybkie opatrywanie ra

Opatrunki indywidualne, czyli szybkie opatrywanie ra

Data dodania: 26-10-2020 Wyświetleń: 323
Opatrunek indywidualny to produkt wymyślony na potrzeby wojska. Ze względu na to, że na polu bitwy często nie ma czasu na opatrywanie ran, wprowadzono taki opatrunek, który żołnierze mogli założyć szybko i samodzielnie – nawet w najtrudniejszych warunkach.  W wojskowe mundury wszywane są nawet specjalne kieszonki, które służą do przechowywania takiego opatrunku. Dziś tego rodzaju opatrunki wykorzystywane są nie tylko przez wojskowych. Najczęściej stosowane typy to opatrunek indywidualny typu M, typu W oraz typu A.


 

Opatrunek indywidualny typu M – kiedy może się przydać?

Opatrunek indywidualny typu M to sterylny okład wykonany z materiałów cechujących się wysoką chłonnością, który przeznaczony jest do opatrywania i tamowania mocno krwawiących ran, jednak równie dobrze sprawdzi się w przypadku drobnych skaleczeń. Opatrunek osobisty tego typu jest niewielki (rozwinięty ma 8 × 10 cm) i poręczny, dzięki czemu zawsze można wrzucić go do apteczki, torebki czy plecaka i mieć zawsze przy sobie.

Opatrunek indywidualny typu M sprawdzi się podczas samotnych wycieczek (nie tylko tych survivalowych, ale również zwykłych górskich wędrówek), na wakacjach oraz przy wszelkich pracach mogących spowodować zranienie (np. praca na budowie). Taki niewielki przedmiot w apteczce daje pewność, że poszkodowany będzie mógł samodzielnie, bez pomocy drugiej osoby opatrzyć sobie ranę.  

 

Inne rodzaje opatrunków indywidualnych

Innym typem opatrunku osobistego, jest opatrunek typu W, czyli wojskowy. To jałowy opatrunek w wodoszczelnym opakowaniu, który produkowany jest głównie właśnie na potrzeby wojska. Jego budowa i materiały, z jakich zostaje tworzony, pozwalają na opatrywanie ran głębokich i postrzałowych. Konstrukcja opatrunku umożliwia również opatrywanie ran klatki piersiowej, a także ran postrzałowych „na wylot”. 

Kolejny rodzaj opatrunku osobistego to typ A wykonany z dwóch tamponów wato-gazowych zamocowanych na bandażu nieelastycznym, który dużo częściej jest wykorzystywany w codziennych sytuacjach w razie intensywnego krwawienia.


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu