wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Opatrunki schładzające

Opatrunki schładzające

Data dodania: 21-07-2012 Wyświetleń: 1334



Chłodne ukojenie oparzonej skóry

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniach jest niezwykle istotne. Przede wszystkim dlatego, że dość często do nich dochodzi. Mogą się zdarzyć w domu, w pracy, a nawet na urlopie. Warto więc być przygotowanym.   

Przyczyny oparzeń mogą być różne. Najczęściej są one spowodowane kontaktem skóry z: wysoką temperaturą (dotyczy to głównie: wrzątku, gorącego oleju i ognia), środkami chemicznymi (np. kwasem), prądem elektrycznym czy długotrwałym promieniowaniem słonecznym.

Według głębokości, oparzenia można podzielić na:

  • I stopień – najlżejsze, obejmują tylko naskórek. Objawy: zaczerwienienie i ból, ustępujące po kilku dniach. Takie oparzenia nie pozostawiają blizn.
  • II stopień (typ A i B):

-        (A) Powierzchowne, obejmujące naskórek i część skóry właściwej. Objawy: pęcherze z płynem. Znikają po 10-21 dniach nie postawiając blizn.

-        (B) Głębokie, które dotykają naskórka i skóry właściwej wraz z przydatkami. Uszkadzają zakończenia nerwowe, goją się kilka tygodni i pozostawiają blizny.

  • III stopień – oparzenie obejmuje skórę właściwą ze wszystkim nerwami i naczyniami, a także podskórną tkankę tłuszczową. Leczenie jest długotrwałe i często kończy się przeszczepem skóry.
  • IV stopień – martwica spowodowana oparzeniem sięga przez skórę właściwą aż do mięśni, ścięgien i kości.

Oparzenia są niezwykle bolesne i trudno się goją. Dlatego też, szczególnie ważna jest szybkość reakcji i pierwsza pomoc.

 

Oto podstawowe zasady udzielenia pierwszej pomocy oparzonemu:

·         Sprawdzamy, czy osobie poszkodowanej i nam samym nic nie zagraża

·         Jeśli jest taka potrzeba, gasimy ubranie oparzonego

·         Zdejmujemy wszystkie elementy garderoby, także biżuterię (po oparzeniu tworzy się obrzęk i ciężko ściągnąć, np. obrączkę, co więcej – nagrzany metal może też dotkliwie oparzyć)

·         Oparzoną część ciała należy 10-20 min chłodzić czystą wodą, a następnie (gdy już rana wyschnie) przyłożyć chłodzący opatrunek

Ważne: jeśli oparzenia są rozległe, konieczna jest pomoc lekarska

 

Co ciekawe, chłodzące opatrunki mają szerokie zastosowanie, nie tylko przy oparzeniach, ale także powinny się znaleźć w sportowej apteczce. Dlaczego? Bo gdy doznamy kontuzji i przyłożymy w bolące miejsce taki opatrunek, to zadziała on ściągająco, niwelując powstanie krwiaka. Zmniejszy też obrzęk i złagodzi ból.

 

Żelowe lub wodne opatrunki chłodzące są idealne na opatrzenia, także te słoneczne. Nie zajmują dużo miejsca, a przynoszą natychmiastowe ukojenie podrażnionej skóry. Warto je więc zabrać na urlop, szczególnie gdy podróżujemy z dziećmi – bo przecież ich skóra jest jeszcze bardziej wrażliwa na szkodliwe działania promieniowania UV. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu