wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Pierwsza pomoc przedmedyczna

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Data dodania: 21-07-2012 Wyświetleń: 1492
Jako obywatel naszego państwa masz obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Jeśli poszkodowany stracił oddech, masz niewiele czasu na reakcję. Komórki bez tlenu obumierają bardzo szybko. Żeby w panice nie stracić głowy, musisz posiadać odpowiednią wiedzę. Nie bój się, że wyrządzisz komuś krzywdę. W takich sytuacjach możesz jedynie pomóc


Jak udzielić pierwszej pomocy?

Najpierw sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny. Jeśli nie, odegnij lekko do tyłu jego głowę i unieś żuchwę. W ten sposób udrażniasz drogi oddechowe. Teraz nachyl się nad jego głową, spróbuj usłyszeć i poczuć na policzku oddech poszkodowanego. Obserwuj też klatkę piersiową, która przy oddychaniu powinna się ruszać. Jeśli poszkodowany nie oddycha, niezwłocznie rozpocznij resuscytację.
Zacznij od masażu serca. Jedną dłoń połóż dokładnie na środku klatki piersiowej, drugą ułóż na niej. Spleć palce, wyprostuj ramiona i uciskaj okolice mostka na głębokość 4-5 cm. Wykonaj 30 uciśnięć – nie za wolno, ale przede wszystkim w stałym tempie. Masaż serca wykonywany zrywami to nie najlepszy pomysł. Pamiętaj! Ten sposób jest przeznaczony dla osób dorosłych. U dziecka masaż serca wykonuje się jedną dłonią, a u niemowlęcia – dwoma palcami (wskazującym i środkowym).
Po 30 uciśnięciach klatki przyszedł czas na oddechy ratownicze. Zaciśnij skrzydełka nosa poszkodowanego i dwukrotnie (z przerwą!) wdmuchaj powietrze do jego ust. Do przyjazdu pogotowia powtarzaj cały czas serię 30 uciśnięć + 2 oddechy. Chyba że poszkodowany odzyska przytomność wcześniej.

Jaki sprzęt może się przydać przy udzielaniu pierwszej pomocy?

Przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej przyda się oczywiście odpowiedni sprzęt. Odpowiednio wyposażona apteczka do absolutna podstawa. Każdy kierowca powinien taką posiadać w swoim samochodzie. Również w każdym zakładzie pracy powinna być dobrze wyposażona apteczka. Służby ratownicze powinny posiadać odpowiedni zestaw ratowniczy, a pracownicy pogotowia – zestaw reanimacyjny. Przydają się również maski i butle tlenowe, inhalatory (zwłaszcza dla dzieci!). Podobnie jak kołnierze ortopedyczne.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu