wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Data dodania: 03-07-2014 Wyświetleń: 1493
Wiedza, jak udzielać pierwszej pomocy uznawana jest w wielu kręgach za dodatkowy atut. Tymczasem powinna ona stanowić podstawową umiejętność każdego człowieka. Niezależnie od wieku i wykształcenia. Tym bardziej, że można jej się nauczyć samodzielnie, bez większego trudu, poświęcając na to kilka godzin.
 


W przypadku stłuczenia

Jeśli doszło do stłuczenia, zaleca się przyłożyć zimny okład na stłuczone miejsce. Następnie unieruchamiamy je w pozycji, którą wybiera poszkodowany (jest dla niego najwygodniejsza). Jeśli pojawi się silny ból, zaleca się podanie środków przeciwbólowych dostosowanych do wieku poszkodowanego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku zranienia

Gdy dochodzi do zranienia, przerwana zostaje ciągłość skóry.
pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
W takiej sytuacji zaleca się zatrzymanie krwotoku z rany poprzez uciśnięcie miejsca krwawienia jałowym opatrunkiem. Następnie jeśli rana jest powierzchowna, należy ją oczyścić z ziemi i drobnych zabrudzeń (jeśli w skórze znajdują się duże przedmioty – należy je pozostawić na miejscu, w żadnym wypadku nie wyciągać, wezwać pomoc lub udać się do szpitala). Kolejny krok to umycie rany pod wodą z mydłem i przemycie ją środkiem dezynfekującym. Następnie zakładamy jałowy opatrunek i bandażujemy ranę.
Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia tężca, zaleca się kontakt z lekarzem.

W przypadku złamania

 Jeśli doszło do złamania, pierwsza pomoc powinna polegać na unieruchomieniu kończyny. Tradycyjnie w takich sytuacjach złamaną rękę wiesza się na chuście lub bandażu, by nie była ona dodatkowo obciążona oraz by podczas ruchu nie doszło do dalszych uszkodzeń. Jeśli złamaniu uległa noga, należy położyć ją na specjalnej szynie lub deseczce i unieruchomić przy pomocy bandaża. Można również ustabilizować złamaną nogę, mocując ją do zdrowej nogi przy pomocy bandaża.
Jeśli doszło do złamania otwartego, czyli ciągłość skóry została przerwana, sytuacja jest nieco trudniejsza. Należy opatrzyć ranę przy pomocy jałowego gazika i pamiętać o tym, by na siłę nie wkładać kości do środka.
Następnym krokiem po powyższych czynnościach jest wezwanie pogotowia.

W przypadku zwichnięcia

Jeśli doszło do zwichnięcia, ulgę przyniesie zimny okład na zwichnięty staw. Kolejno zaleca się unieruchomienie stawu – w pozycji, jaką wybierze sobie osoba poszkodowana. Jeśli pojawi się silny ból, można podać sprawdzone środki przeciwbólowe. W razie potrzeby zaleca się wezwanie pogotowia ratunkowego.

W przypadku omdlenia

Omdlenia mogą być spowodowane wysoką temperaturą, szokiem, stresem, czy problemami zdrowotnymi. Mogą się pojawić w różnym wieku.
Pierwsze pomoc w takim wypadku polega na położeniu poszkodowanej osoby na plecach z nogami uniesionymi ku górze. Ulgę przyniosą zimne okłady na twarz.
Jeśli utrata świadomości trwa długo, kontakt z osobą poszkodowaną jest niemożliwy lub bardzo utrudniony, warto wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy.

W przypadku porażenia prądem

Pierwszym krokiem gdy dochodzi do porażenia prądem powinno być szybkie odłączenie źródła zasilania. Póki tego nie zrobimy nie należy dotykać osoby poszkodowanej. To bardzo ważne, bo łatwo możemy siebie narazić na porażenie (warto się przed tym zabezpieczyć, zakładając gumowe rękawiczki, używając drewnianego kija, itd.).
Gdy źródło prądu jest odłączone, należy sprawdzić stan poszkodowanego. Wezwać pomoc (lub zlecić to komuś w pobliżu). Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo, ułóż go w pozycji bocznej, bezpiecznej.  Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha, wykonujemy dwa oddechy ratownicze i 30 uciśnięć klatki piersiowej, następnie kontynuujemy uciskanie klatki i wdechy w sekwencji 30:2, czekając na przyjazd pomocy medycznej.
 
Pierwsza pomoc, gdy przychodzi szybko i jest udzielana przez pewną siebie osobę, ratuje życie. Pozwala zapobiec poważnym uszkodzeniem ciała i mózgu. Dlatego warto mieć wiedzę dotyczącą tego, jak w razie nagłych wypadków, zareagować. Być może los wystawi na próbę właśnie Ciebie...

Artykuł o zbliżonej tematyce: Udzielanie pierwszej pomocy

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu