wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Pierwsza pomoc w nagłym wypadku

Pierwsza pomoc w nagłym wypadku

Data dodania: 23-09-2014 Wyświetleń: 1036
Wypadek może zdarzyć się wszędzie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i w jakich okolicznościach stanie się nagle jedyną osobą, która może udzielić pomocy poszkodowanemu


Pierwsza pomoc to szybkie i zorganizowane działanie, prowadzone zwykle na miejscu nieszczęśliwego wypadku, w celu ratowania życia, przed przybyciem wykwalifikowanej kadry medycznej. Bardzo często od tego, jak sprawnie i kompetentnie będą wykonane te czynności, zależy życie poszkodowanego.

alt
 

Co to jest stan zagrożenia życia?   

 
            Do urazów zagrażających życiu zaliczane są:
 
- zadławienia


- zranienia


- krwotoki


- złamania


- zwichnięcia


- urazy termiczne


- zatrucia chemiczne


- porażenia prądem elektrycznym
 
            We wszystkich tych przypadkach nieudzielenie pierwszej pomocy lub popełnienie przy tej czynności rażących błędów może zakończyć się dla ofiary wypadku trwałą utratą zdrowia, a nawet śmiercią.
 
 

Zasady ogólne

 

ZASADA I: Każdy świadek sytuacji, w której zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie, ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy.
 
ZASADA II: Niezależnie od podejrzewanego stanu poszkodowanego, należy niezwłocznie wezwać profesjonalną pomoc – pogotowie ratunkowe lub inne służby ratownictwa medycznego (GOPR, WOPR, TOPR).
 
ZASADA III: Brak tętna oznacza zatrzymanie krążenia krwi. W takim przypadku należy niezwłocznie rozpocząć reanimację poprzez zewnętrzny masaż serca.
 
ZASADA IV: Nie należy samodzielnie przenosić poszkodowanego z miejsca wypadku, szczególnie gdy istnieje podejrzenie urazu kręgosłupa. Wyjątkiem są sytuacje, w których miejsce zdarzenia nie jest bezpieczne i pozostanie w nim stwarza dodatkowe zagrożenie.
 
ZASADA V: Jeżeli poszkodowanym jest dziecko, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jest ono przytomne i świadome, a także szczególnie zadbać o utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.
 
 

Pierwsza pomoc – jak postępować?

 
            Jeżeli świadkiem zdarzenia jest tylko jedna osoba, to wyłącznie na niej spoczywa odpowiedzialność za udzielenie pierwszej pomocy. Gdy na miejscu znajduje się więcej osób, jedna z nich powinna objąć kierownictwo nad akcją ratowniczą.
           
            Samo postępowanie powinno wyglądać następująco:
 
1. Należy świadomie i bez zbędnych emocji ocenić stan poszkodowanego i możliwe skutki wypadku.
 
2. Jeżeli na poszkodowanego działa jakikolwiek czynnik niepożądany, powinno się go usunąć.
 
3. Kolejny krok to ocenienie, w jakim stopniu zagrożone jest życie ofiary wypadku.
 
4.  Następnie należy kolejno sprawdzić: tętno, oddech, drożność dróg oddechowych, stan przytomności poszkodowanego oraz ustalić prawdopodobny rodzaj urazu.
 
5. Ofiarę trzeba zabezpieczyć przed dodatkowymi urazami i innymi zagrożeniami, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie jej stanu.
 
6. Konieczne jest wezwanie pomocy medycznej i poczekanie z ofiarą wypadku na dotarcie personelu medycznego na miejsce zdarzenia.

            Nierzadko zdarza się, że akcja ratownicza podjęta przez przypadkowego świadka wypadku, dzięki szybkiej i prawidłowej reakcji, pomaga uniknąć śmierci lub przynajmniej ułatwić dalsze leczenie. Dlatego warto znać podstawowe zasady, którymi kierowanie się może zadecydować o ludzkim życiu i zdrowiu.
 
Paulina Maria Szymborska-Karcz

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu