wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Pierwsza pomoc w oparzeniach

Pierwsza pomoc w oparzeniach

Data dodania: 20-05-2013 Wyświetleń: 1447
W oparzeniach liczy się czas...


Pierwsza pomoc w oparzeniach


Oparzenia są uszkodzeniami skóry i leżących pod nią tkanek, mogą mieć jednak wpływ na cały organizm. Rozmiar uszkodzeń zależy od temperatury działającego czynnika, jego rodzaju i czasu działania. Ciężkość oparzenia i jego wpływ na cały organizm zależy od stopnia i rozległości oparzenia.

Powierzchnię oparzenia można z grubsza ocenić na miejscu wypadku posługując się tzw. regułą dziewiątki. Oparzenie ręki i głowy ocenia się na 9 % powierzchni ciała każde, oparzenia nogi, przedniej strony tułowia oraz pleców - po 18 % powierzchni ciała.

Szyja i wewnętrzna strona dłoni - po 1 %. Za groźne dla życia dla dorosłego człowieka przyjmuje się oparzenie II stopnia (i cięższe) obejmujące ponad 18 % powierzchni. U dziecka stosuje się regułę dziewiątki nieco zmodyfikowaną. Tu wystąpienie ciężkiego wstrząsu grozi, gdy powierzchnia oparzenia przekroczy 8 % powierzchni ciała.

Stawiając na opatrunki schładzające, można w dużej mierze złagodzić ból w miejscu oparzenia, schłodzić go, jak również i zabezpieczyć ranę przed infekcjami. W ofercie naszego sklepu medycznego znajdują się różnorodne opatrunki schładzające, które powinny znaleźć się w każdej apteczce, zarówno w samochodzie, w domu, jak również w miejscu pracy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy coś złego się stanie.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu