wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Pierwsza pomoc w wypadkach samochodowych

Pierwsza pomoc w wypadkach samochodowych

Data dodania: 17-12-2020 Wyświetleń: 353
Udzielenie pierwszej pomocy osobom uczestniczącym w wypadku samochodowym jest naszym obowiązkiem. Co ciekawe, mimo to, apteczka samochodowa w świetle polskiego prawa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. A powinna! Dobrze wyposażona apteczka może uratować zdrowie, a nawet życie osób uczestniczących w wypadku komunikacyjnym.


Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?


W apteczce samochodowej powinna znaleźć się przede wszystkim… instrukcja udzielenia pierwszej pomocy. W sytuacjach stresowych często zapominamy czynności, które w normalnych okolicznościach wykonalibyśmy bez mrugnięcia okiem. Podstawowym wyposażeniem apteczki samochodowej powinny być również różnego rodzaju materiały opatrunkowe, takie jak: sterylne kompresy gazowe, różnej wielkości plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, bandaże czy opaska elastyczna. Przydatne będą również dobrej jakości, ostre nożyczki (najlepiej takie, którymi bez trudu da się przeciąć pasy bezpieczeństwa), rękawiczki ochronne, koc termoizolacyjny, maseczka do wykonywania sztucznego oddychania, chusta trójkątna oraz środek dezynfekcyjny. 

 Nie zapominajmy również o dołożeniu do niej jednorazowych rękawiczek ochronnych. Dodatkowym wyposażeniem apteczki przeznaczonej do samochodu są kołnierz ortopedyczny oraz szyna, służąca do zabezpieczenia złamań kończyn.  Bardzo przydatna może okazać się latarka ratunkowa, która zabezpieczy miejsce zdarzenia, szczególnie w nocy lub w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak padający deszcz czy śnieg. Latarka tego rodzaju jest wyposażona w nożyk do przecinania pasów oraz młotek, przy pomocy którego można zbić szybę i szybko dostać się do poszkodowanej osoby. 
 

Co robić, gdy staniesz się świadkiem wypadku drogowego? 


Pomoc osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym to Twój obowiązek, ale tylko w momencie, gdy udzielenie jej nie zagraża Twojemu bezpieczeństwu. Zanim przystąpisz do udzielania pomocy rannym, w pierwszej kolejności powiadom służby ratunkowe. Następnie koniecznie załóż kamizelkę odblaskową, by być widocznym dla innych, w odpowiedniej odległości ustaw trójkąt i jeśli to tylko możliwe, poproś kogoś, by ostrzegał nadjeżdżające pojazdy o utrudnieniach na drodze. Wyłącz stacyjkę samochodu biorącego udział w wypadku, zaciągnij hamulec i poproś osoby stojące obok o niepalenie papierosów, ze względu na ryzyko wycieku paliwa z uszkodzonego podczas zdarzenia pojazdu. Pamiętaj również o użyciu środków zabezpieczających Twoje zdrowie podczas przeprowadzania akcji reanimacyjnej – podstawą powinna być maska do przeprowadzania sztucznego oddychania usta-usta. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu