wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Postępowanie w przypadku oparzeń ciała

Postępowanie w przypadku oparzeń ciała

Data dodania: 24-08-2018 Wyświetleń: 742
Oparzenia są zjawiskiem powszechnym, a dochodzi do nich najczęściej w domu oraz w miejscu pracy. W większości są one stosunkowo nieznaczne pod względem głębokości i rozległości, ale to nie jedyne kryterium świadczące o stopniu zagrożenia, jakie powodują. Istotna jest bowiem także część ciała, która uległa oparzeniu oraz czynnik, który je spowodował. Dodatkowo szczególnie wrażliwe na skutki oparzeń są dzieci oraz osoby starsze.


altBiorąc przy tym pod uwagę, że statystycznie co 17 sekund ktoś ulega oparzeniu, a aż 80 % poszkodowanych stanowią małoletni do 14 roku życia, ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy oraz środków zaradczych, gdy już do niego doszło do oparzenia. Naturalnie należy przede wszystkim pamiętać o stosowaniu odpowiedniej odzieży ochronnej oraz właściwym zachowaniu podczas pracy, gdzie występuje ryzyko oparzenia, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed tego rodzaju obrażeniami. Do oparzeń dochodzi nie tylko podczas bezpośrednich prac z ogniem, wykonywaniu specjalistycznych prac na liniach produkcyjnych, czy przy konserwacji urządzeń elektrycznych. Inne czynności życia codziennego, takie jak gotowanie, palenie w kominku, użytkowanie przeróżnych środków chemicznych, praca przy silniku samochodowym, czy nawet próba odblokowania zaciętego papieru w kserze lub drukarce, także mogą prowadzić do powstania oparzeń.Jak sobie radzić, gdy już do oparzenia dojdzie?Najważniejsze jest natychmiastowe i obfite schładzanie oparzonego miejsca. Najlepiej to robić pod strumieniem zimnej wody lub lodem. Schładzanie powinno trwać co najmniej 15 minut, gdyż rana po oparzeniu może pogłębiać się nawet do godziny od momentu zetknięcia z czynnikiem parzącym. Jako okład na poparzone miejsce polecam stosować sterylne opatrunki Water-Jel, które sprawdzają się one przy oparzeniach I, II i III stopnia.  Stosuje się na wszystkie rodzaje oparzeń, tj.: termiczne, chemiczne, mechaniczne oraz krio. Opatrunki te znacznie zmniejszają ból po urazie, chłodzą oparzenie i zapobiegają zakażeniu rany. Wszystkie opatrunki Water-Jel mogą być stosowane zewnętrznie, na wybrane miejsca lub całe oparzenia. Każde opakowanie zawiera informacje o powierzchni ciała na które można je założyć, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Opatrunki te uzyskały pozytywną ocenę kliniczną lekarzy z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. W przypadku oparzeń o niewielkiej rozległości z powodzeniem można stosować zamiennie lub dodatkowo specjalny żel schładzający. Sposób działania takiego hydrożelu oparty jest na tej samej technologii, co opatrunki i koce na oparzenia. Natychmiast po nałożeniu na poparzone miejsce skutecznie je chłodzi, uśmierza ból i zapobiega infekcji. Wymienione opatrunki, a przede wszystkim żel na oparzenia w buteleczce doskonale sprawdza się w przypadku oparzeń kuchennych i przemysłowych, przez co jest bardzo przydatnym elementem apteczek domowych i zakładowych.


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu