wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Przegląd igieł do dostępu doszpikowego

Przegląd igieł do dostępu doszpikowego

Data dodania: 26-11-2021 Wyświetleń: 31
Niektóre sytuacje zagrożenia życia wymagają natychmiastowej podaży płynów i leków. Jeśli występuje utrudniony dostęp do żyły pacjenta, alternatywą jest dostęp doszpikowy. Jego przeprowadzenie w warunkach pozaszpitalnych, podczas udzielania pierwszej pomocy, należy do najtrudniejszych procedur, z jakimi poradzić sobie musi ratownik medyczny. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby używany w tym celu sprzęt był bezpieczny i niezawodny.
 

Kiedy stosuje się dostęp doszpikowy?


Na miejscu wypadku liczy się zarówno skuteczność zastosowanych zabiegów, jak i czas ich wykonania. To właśnie szybkość ratownika decyduje niejednokrotnie o szansach przeżycia pacjenta. Dlatego gdy konieczne jest podanie leku a dostęp do żyły jest niemożliwy, po trzeciej nieudanej próbie u dorosłego i po drugiej u dziecka, należy zastosować dostęp doszpikowy.

Jest to metoda alternatywnej podaży leków i płynów, z zastrzeżeniem, że objętość płynów nie może być aż tak duża jak w przypadku wkłucia dożylnego. Wkłucie powinno zostać zlikwidowane w szpitalu po maksymalnie 96 godzinach od jego wykonania i zastąpione tradycyjnym wenflonem dożylnym lub wkłuciem centralnym.

Procedura wykonywania wkłucia doszpikowego


Najczęstszym miejscem wykonania wkłucia doszpikowego jest kość piszczelowa, a w przypadku braku takiej możliwości – kość udowa lub mostek.
Można w tym celu zastosować igłę wkręcaną lub automatyczną. Po lokalizacji miejsca wkłucia należy je zdecynfekować a w przypadku pacjentów przytomnych – znieczulić. Wkłucia dokonuje się pod kątem 90 stopni do kości, aż do wyczucia oporu. Następnie igłę należy wkręcić ruchem śrubowym. Celem sprawdzenia drożności, dokonuje się próbnej aspiracji szpiku.
 

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu