wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Przełom w medycynie - wynalezienie stetoskopu

Przełom w medycynie - wynalezienie stetoskopu

Data dodania: 25-10-2022 Wyświetleń: 227
Stetoskop jest tak podstawowym i charakterystycznym przyrządem, że każdy pacjent kojarzy go już od najmłodszych lat. Stanowi on jeden z ważniejszych aparatów, używanych przez lekarzy w trakcie  badania bezpośredniego. Stetoskop został wynaleziony ponad 200 lat temu, w 1816 roku i w ogromnym stopniu przyczynił się do poprawy diagnostyki, co z kolei przełożyło się na zwiększenie skuteczności leczenia chorych. Jego opracowanie i stworzenie niezaprzeczalnie stało się więc momentem przełomowym w medycynie.


Przełom w medycynie - kto wynalazł stetoskop?



Stetoskop to zwieńczenie 3-letniej pracy francuskiego lekarza René Laenneca, który powadził badania nad chorobami klatki piersiowej. Pierwotnie stetoskop był wykonany z drewna i początkowo nie został entuzjastycznie przyjęty przez środowisko lekarskie. Z czasem jednak zyskał rzesze zwolenników i w bardziej udoskonalonej formie stosowany jest do dnia dzisiejszego, mimo pojawienia się innych, z pewnością bardziej zaawansowanych instrumentów diagnostycznych.
 

Przełom w medycynie - do czego właściwie służy stetoskop?



Ten niezwykle prosty przyrząd pozwala lekarzowi ocenić pracę poszczególnych organów i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Przy jego pomocy można usłyszeć szmery oddechowe, tony serca oraz odgłosy przesuwania się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym. Jest on używany również w trakcie pomiaru ciśnienia krwi, przy wykorzystaniu ciśnieniomierzy zegarowych.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu