wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » PSP R1

PSP R1

Data dodania: 21-07-2012 Wyświetleń: 1283


PSP R1 - Zestaw ratowniczy R1

 

Aby w stu procentach móc służyć i chronić społeczeństwo, jednostki ratownicze wyposażane są w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, różny w zależności od rodzaju i typu zadań, do jakich zostały powołane. Jednak część wyposażenia jest uniwersalna, przeznaczona zarówno dla jednostek straży pożarnych (państwowych oraz ochotniczych) jak i podmiotów współpracujących z Krajowym Systemem Ratowniczo Gaśniczym, takich jak WOPR, GOPR oraz inne.
Trochę inaczej wygląda to w Państwowym Ratownictwie Medycznym (czyli najprościej mówiąc w karetkach oraz śmigłowcach LPR) - tu zestawy są jeszcze bardziej rozbudowane, między innymi o ampulatoria czy bardziej zaawansowany sprzęt medyczny.

Zatrzymując się jednak przy KSRG - tu ustandaryzowanym wyposażeniem są zestawy ratownicze R0, R1 oraz R2, R3, zawierające pełne wyposażenie jakiego mogą potrzebować ratownicy na miejscu akcji, włącznie z noszami typu deska, zestawem do tlenoterapii, respiratorem, defibrylatorem, szynami Kramera czy kompletem do zaopatrzenia oparzeń.
Muszą one umożliwić ratownikom udzielenie pomocy poszkodowanym w szerokim zakresie, między innymi:
- zabezpieczenia lub/i przywrócenia drożności dróg oddechowych;

- resuscytacji krążeniowo-oddechowej, bez przyrządowej i przyrządowej, z podaniem tlenu oraz działaniom według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego (jeśli takowy jest na wyposażeniu);

- tamowaniu krwotoków zewnętrznych i opatrywaniu ran;

- opatrywaniu oparzeń;

- unieruchamianiu złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;

- zapewnienie komfortu cieplnego;
- stosowania tlenoterapii biernej;


Trzeba tu od razu zaznaczyć, że pomimo standaryzacji zestawy w poszczególnych jednostkach mogą się między sobą nieznacznie różnić – wszystko musi się jednak mieścić w normach wyznaczonych przez koordynatora ratownictwa medycznego Komendy Głównej PSP. Może dziwić fakt różnego oznaczania wydawałoby się takich samych zestawów – z wyjątkiem R0, który jest najbardziej ubogi pod względem wyposażenia, zestawy R1, R2 i R3 różnią się między sobą wyposażeniem dodatkowym, gdzie zawsze podstawą wyjściową jest zestaw R1, a numery 2 i 3 to jego rozbudowane odpowiednio o respirator oraz defibrylator mutacje.Zestawy Ratownictwa Medycznego

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu