wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Ratowanie życia poszkodowanym w wypadkach

Ratowanie życia poszkodowanym w wypadkach

Data dodania: 23-02-2014 Wyświetleń: 957
Życie ludzkie to bezcenny skarb. Nigdy nie dostaniemy drugiej szansy na poprawę swojego życia, nigdy nie będziemy żyć drugi raz. Musimy być bardzo odpowiedzialni za wszystkie czyny, jakie popełniamy.


Nie można z pewnych dróg już zawrócić. Życie i zdrowie to najcenniejsze dary i kiedy ktoś znajduje się tuż nad przepaścią śmierci bardzo trudno jest się cofnąć. Niestety poza sytuacjami, kiedy do śmierci doprowadza choroba czy zażywanie narkotyków, czy nieodpowiedzialność i niedbanie o własne zdrowie, są także wypadki.

Taki wypadek może się zdarzyć wszędzie i każdemu. Każdego dnia na ulicach dochodzi do szeregu wypadków, zdarzają się potracenia pieszych, rowerzystów, zdarzają się pobicia, zdarzają się wypadki samochodowe. W przypadku takich wypadków bardzo ważna jest szybka interwencja. Kiedy pomoc nie przyjedzie na czas, może się to skończyć tragicznie. Dlatego kiedy tylko jesteśmy świadkami takiego wypadku, pierwszym odruchem powinno być wezwanie karetki pogotowia. Karetka pojawi się na pewno bardzo szybko.

Do czasu przyjazdu karetki najlepiej nie ruszać poszkodowanego, aby nie urazić dodatkowo kręgosłupa. Można ułożyć poszkodowanego delikatnie prosto na plecach. Przydałaby się deska ortopedyczna, ale ta jest z reguły tylko na wyposażeniach karetek. Należy tylko sprawdzić czy poszkodowany oddycha, czyli sprawdzić drożność jego dróg oddechowych.

W razie potrzeby usunąć wszystko, co powoduje zatamowanie oddychania. Kolejną rzeczą jest sprawdzenie pulsu. Kiedy nie jest wyczuwalny, trzeba podjąć się reanimacji, kiedy wyczuwamy puls i jest oddech czekamy na karetkę. Sanitariusze z pogotowia ułożą na pewno chorego na desce ortopedycznej.

Deska ortopedyczna służy do przenoszenia rannych. Umożliwia zabezpieczenie kręgosłupa na czas transportu do szpitala. Kiedy pacjent znajdzie się pod opieką lekarza można odetchnąć. Od tej pory zdrowie i życie poszkodowanego w wypadku znajduje się w rękach profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem do ratowania życia i mogą mu podąć także odpowiednie leki.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu