wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Rodzaje butli tlenowych

Rodzaje butli tlenowych

Data dodania: 29-09-2021 Wyświetleń: 448
W przebiegu licznych chorób, a także w przebiegu części procedur medycznych i terapii, konieczne jest zaopatrzenie pacjenta w źródło tlenu, gwarantujące jego stały przepływ. Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie butli tlenowej.


Jak działa butla tlenowa


Konstrukcja butli gazowej umożliwia zdeponowanie w niej gazu w postaci skroplonej lub lotnej, ale znacznie skoncentrowanej. Tlen medyczny znajduje się w tzw. grupie pierwszej butli gazowych, co oznacza, że pozostaje on w stanie lotnym, ale jest sprężony - ciśnienie wewnątrz butli jest znacznie wyższe niż ciśnienie atmosferyczne. Butle z różnymi gazami mają z góry ustalone kolory – w przypadku tlenu medycznego butla jest w całości biała (w odróżnieniu od tlenu technicznego, znajdującego się w niebieskiej butli z białą czaszą).

Aby uwolnić tlen do dróg oddechowych pacjenta, konieczne jest zastosowanie reduktora, umożliwiającego kontrolowane, bezpieczne rozprężenie gazu. Jeśli tlenoterapia ma być dłużej kontynuowana w warunkach domowych, warto zaopatrzyć się także w torbę lub wózek do jego transportowania.

 

Materiał wykonania i pojemność butli tlenowych


Standardowo butle tlenowe wykonywane są ze stali, dającej bezpieczeństwo oraz utrzymującej właściwości gazu. Sprawdzają się one doskonale, gdy nie są przenoszone z miejsca na miejsce. Natomiast dla wygody transportu wybrać można butlę ze znacznie lżejszego i równie praktycznego aluminium.

Butle tlenowe dostępne są w różnych pojemnościach, w zależności od zapotrzebowania. Małe mobilne butle mogą mieć 1 l pojemności, natomiast duże, stacjonarne – 10 l lub więcej. 1 l tlenu wystarcza na ok. 1 godzinę oddychania.


Przejdź do strony głównej
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu