wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Skuteczny sposób na kleszcze - pompka ssąca Aspivenin

Skuteczny sposób na kleszcze - pompka ssąca Aspivenin

Data dodania: 14-01-2021 Wyświetleń: 311

Po pięknym dniu spędzonym na górskich wędrówkach wracasz do domu, wchodzisz pod prysznic i zauważasz… kleszcza wbitego w skórę. To dość częsta sytuacja – szczególnie w ostatnich latach kleszczy jest bardzo dużo. W takich sytuacjach należy zachować wyjątkową czujność – ukąszenie kleszcza może skończyć się niebezpieczną boleriozą lub odkleszczowym zapaleniem mózgu. 

Jak NIE usuwać kleszcza?

Kiedy wyczujesz u siebie kleszcza, a nie masz doświadczenia w usuwaniu tych pasożytów, w żadnym wypadku nie próbuj wyciągać go zwykłą pęseta lub – co gorsza – wydłubywać paznokciami. Nieumiejętne wyciągnięcie kleszcza spowoduje oderwanie samego odwłoku – w skórze nadal zostanie głowa i tułów. Nie należy również smarować kleszcza żadnymi substancjami – jeszcze niedawno popularne było smarowanie masłem lub wazeliną, co rzekomo miało pomóc w usunięciu kleszcza. Dziś wiadomo, że takie działania doprowadzają tylko do odcięcia pasożytowi dopływu powietrza i sprowokowanie go do toksycznych dla człowieka wymiotów.
 

Jak usunąć kleszcza? Pompka ssąca Aspivenin

Usuwając kleszcza najlepiej skorzystać ze specjalistycznych, przeznaczonych do tego przyrządów. Jednym z nich jest pompka ssąca Aspivenin przeznaczone do wielokrotnego użytku. Tego rodzaju urządzenie jest pomocne nie tylko przy ukąszeniach kleszczy, ale również jako pomocnik w usuwaniu jadu po ukąszeniach innych owadów, żmij czy skorpionów. Przyrząd działa na zasadzie pompki – po dokładnym, szczelnym przyłożeniu pompki do powierzchni skóry i delikatnym odciąganiu tłoka, w końcówce wytwarza się podciśnienie, które umożliwia wyssanie całego kleszcza lub jadu z ciała. Równie dobrze sprawdzą się również np. specjalne lassa (czyli pętelki na małym patyczku) do usuwania kleszczy lub tzw. kleszczkarta z wbudowaną lupą. Każdorazowo po wyjęciu kleszcza należy obserwować swoje ciało. Jeśli wystąpi jakikolwiek rumień, nawet poza miejscem ukąszenia, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu