wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Ssaki medyczne

Ssaki medyczne

Data dodania: 22-09-2014 Wyświetleń: 479
Ssaki medyczne znajdują się na wyposażeniu każdej karetki ratunkowej i zestawu medycznego. Są niezastąpionym narzędziem w służbie ratowania ludzkiego życia.


Poza nimi w ambulansie wykorzystuje się także inne przyrządy usprawniające przeprowadzanie pierwszej pomocy takie jak nosze, defibrylator, respirator czy aparat do szybkiego tłoczenia płynów. Każdy z nich ma na celu pomóc osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym lub innej tragedii, w której przypadku kluczową rolę odgrywa czas. Sprawdź ten ssak ręczny

Ssak medyczny ma na celu odprowadzanie płynów ustrojowych wszelkiego rodzaju takich jak ślina, krew czy limfa. Narzędzie to ma umożliwić i usprawnić pracę ekipy ratunkowej, w sytuacjach, gdy dochodzi do wysączenia się płynów ustrojowych bez możliwości szybkiego zatamowania wycieku.
 

Czym jest ssak medyczny:


Ssaki medyczne dzieli się na przenośne manualne (takie, które obsługuje się na pomocą siły mięśni), przenośne bateryjne (działające za pomocą baterii lub akumulatora) i mechaniczne (, do których obsługi potrzebna jest stałe łącze elektryczne). Pierwszy i drugi rodzaj jest niezastąpiony w sytuacjach ekstremalnych, takich jak wypadki, do których dochodzi w miejscach odciętych od świata. Zobacz także ssak nożny w naszej ofercie.

Drugi typ stosuje się w szpitalach na oddziałach ratunkowych i salach operacyjnych. Mechanizm działania ssaka jest dość prosty. Polega na tym, że siła elektryczna lub manualna, w zależności od rodzaju urządzenia, powoduje wessanie płynów ustrojowych do wnętrza rurki i oczyszczenie danego obszaru ciała, co umożliwia sprawniejszą i bardziej sterylną pracę ratownikom oddziału pogotowia medycznego. Płyny spływają do zbiornika i stamtąd zostają usunięte lub przewodem bezpośrednio do utylizacji.
 

W jakich sytuacjach stosuje się ssak medyczny:


Ssaki medyczne stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy dochodzi do niewielkiego krwotoku, kiedy ilość wypływających płynów ustrojowych nie zagraża życiu osoby poszkodowanej, ale utrudnia pracę ratownikom czy lekarzom.

Odsysa się także ślinę, w momentach pracy w obrębie jamy ustnej lub przełyku, kiedy nadmiar płynu utrudnia przeprowadzenie zabiegu, lub kiedy pacjent zaczyna się dusić. W takich przypadkach nie wolno dopuścić do spływania płynów ustrojowych do przełyku, gdyż poszkodowany w większości przypadków nie jest w stanie samodzielnie przełykać śliny.

Ssaki medyczne stosuje się w przypadkach gdy:

  • pacjent nie jest w stanie samodzielnie przełykać
  • wydzieliny płyną z małej, niezagrażającej życiu rany poszkodowanego
  • potrzebne jest usunięcie płynów z miejsca, w którym przeprowadzane są zabiegi medyczne

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu