wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Stazy

Stazy

Data dodania: 10-09-2014 Wyświetleń: 914
Stazy wykorzystuje się do wielu prostych zabiegów medycznych takich jak pobieranie krwi czy robienie zastrzyków. Nie są niezbędnym narzędziem, jednak znacznie ułatwiają pracę zarówno pielęgniarek, lekarzy, jak i ratowników medycznych


Stazy swą budową i zastosowaniem przypominają nieco klasyczne opaski uciskowe. Wykorzystywane są nie tylko przez służby medyczne, ale także przez ratowników morskich i górskich, policję, straż pożarną, a nawet wojsko. Można ich używać jako zacisków w przypadku ran wymagających odcięcia dopływu krwi lub podczas przyjmowania jakichkolwiek leków w formie szczepionek.

Dodatkowo Stazy wykorzystywane są jako elementy unieruchamiające kończyny np. w temblakach czy szynach, by nie dopuścić do dalszego przemieszczania się kości po złamaniu lub upływy krwi i limfy w przypadku poważnych obrażeń.
 

Czym jest staza:


Staza to wykonany z miękkiego i elastycznego, gumowatego materiału zacisk w formie bransolety lub opaski. Najczęściej ma możliwość regulacji średnicy, a co za tym idzie regulacji siły zacisku. Aby prawidłowo założyć opaskę uciskową należy poluźnić jej średnicę tak, aby miała większy obwód niż kończyna pacjenta.

Następnie usadowić ja w miejscu powyżej rany lub miejsca nakłucia. Trzeba zacisnąć opaskę pociągając za pasek lub zamykając jej zapięcie tak, aby pacjent czuł ucisk w danej kończynie. Należy uważać, by ni zacisnąć stazy zbyt mocno w przypadkach jedynie unieruchomienia danej części ciała. Nieprawidłowe jej założenie może w takim przypadku powodować nadmierny ucisk, niedotlenienie i niedokrwienie kończyny, a w ekstremalnych przypadkach nawet obumarcie tkanki i amputację.
 

W jakich sytuacjach stosuje się stazę:


Stazy stosuje się między innymi do zabezpieczenia kończyny uszkodzonej w zdarzeniu losowym, w przypadku gdy owa musi zostać unieruchomiona. W przypadkach złamań, skręceń lub poważnego zranienia stazy zastępują pasy medyczne.

W sytuacjach, gdy dochodzi do poważnych obrażeń i ran, opaski stosuje się, by ucisnąć ranę i nie dopuścić do nadmiernego wycieku płynów ustrojowych z organizmu. Najczęściej spotykanym przeznaczeniem stazy jest wciskanie ramienia w miejscu ponad docelowym aplikowaniem szczepionki lub zastrzyku. Stazy stosuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Stazy stosuje się w sytuacjach, gdy trzeba:

•   zatamować krwotok, nie dopuścić do wycieku płynów ustrojowych
•   odciąć krążenie krwi podczas aplikacji zastrzyków i szczepionek
•   unieruchomić kończynę podczas transportu w przypadkach złamania, skręcenia lub poważnych obrażeń

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu