wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Strzykawki

Strzykawki

Data dodania: 12-09-2014 Wyświetleń: 1046
Do podstawowych sprzętów medycznych należą z pewnością strzykawki. Służą one do różnych zdań.


Są używane zarówno w placówkach medycznych typu szpitale, przychodnie, w ambulatoriach, gabinetach lekarskich i pielęgniarskich, jak i w czasie wizyt domowych. Są też niezbędne dla osób, które muszą samodzielnie stosować przyjmowanie leków podawanych dożylnie, tak jest np. w przypadku cukrzyków.

Dlatego nowe, jednorazowe strzykawki powinny znaleźć się nie tylko na wyposażeniu służb medycznych, karetek itd., ale dobrze jest też je mieć w swoim domu, w podręcznej apteczce.
 

Strzykawki – powszechne zastosowanie


Jeszcze całkiem niedawno, w medycynie używano głównie strzykawek wielorazowych, metalowych ze szklaną ampułką. Jednak jak się okazało, jest to zbyt duże ryzyko, a dokładna dezynfekcja jest kłopotliwa i nie zawsze przynosi stuprocentowe rezultaty. Dlatego teraz stosuje się praktycznie wyłącznie strzykawki jednorazowe.

Za to mamy na rynku ich wiele rodzajów. Różnią się pojemnością, wielkością, grubością igły itd. Mogą służyć nie tylko do pobierania płynów ustrojowych - próbek potrzebnych do badań, ale też do aplikowania leków. Najpopularniejszym przykładem tego typu zastosowania są szczepienia.

Można też dzięki strzykawkom wstrzykiwać substancje lecznicze dożylnie albo domięśniowo, co zwiększa skuteczność działania aplikowanego leku.
 

Strzykawki – opis działania


Jest to bardzo prosty mechanizm, lecz właściwie niezastąpiony w medycynie pod dziś dzień. Oczywiście dzisiejsze strzykawki ronią się od tych dawniejszych. Mają specjalną podziałkę, umożliwiają precyzyjną aplikację leku, są bardziej higieniczne – bo jednorazowe oraz poręczniejsze w użyciu.

Strzykawki mogą się dzielić m.in. ze względu na sposób podawania leku:
  • podskórnie,
  • doskórnie,
  • domięśniowo.
W większości przypadków zachodzi konieczność samodzielnego wtłoczenia substancji leczniczej w głąb strzykawki, ze specjalnej ampułki. Dlatego w każdej palcówce medycznej musi się znajdować komplet tego typu akcesoriów, zróżnicowanych pod względem pojemności, możliwości używania itd. Jest to niezbędny element ekwipunku.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu