wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Szyny Kramera

Szyny Kramera

Data dodania: 03-11-2013 Wyświetleń: 1748
Szyny Kramera to sprzęt medyczny umożliwiający w łatwy i bezproblemowy sposób, nawet w trudnych warunkach, prawidłowo unieruchomić złamaną kończynę, uszkodzony staw czy palec.


Budowa szyn jest bardzo prosta – opisując obrazowo, to elastyczne ale jednocześnie twarde i sztywne konstrukcje, umożliwiające ich modelowanie, umożliwiające tym samym dokładne dopasowanie do uszkodzonej części ciała. Jako ciekawostkę warto dodać, że można spotkać szyny z i bez pokrowców, które to oprócz względów estetycznych, umożliwiają bezproblemowe wielorazowe ich używanie.

Na komplet szyn składa się standardowo 14 sztuk, różniących się między sobą wielkością i długością, tak by można było zawsze którąś z nich dopasować do kończyny poszkodowanego.

Szyny Kramera zastosowanie

szyny Kramera

Szyny kramera są obok szyn próżniowych oraz tych typu „sam split” najczęściej używanymi przez polskie służby ratownicze. Jest to podyktowane zarówno kosztami zakupu jak i późniejszego użytkowania – wprawdzie wszystkie wymienione są przeznaczone do wielokrotnego użytku, to chyba jednak utrzymanie w czystości szyn kramera (ale w powleczeniu) jest najmniej kłopotliwe. Dochodzi tu też aspekt finansowy – sprzęt ten trzeba co jakiś czas wymieniać / uzupełniać, a szyny kramera są relatywnie tanie w utrzymaniu.

Szyny kramera to sprzęt którego może używać każdy z nas (dodam, że każdy z nas, ale oczywiście mający pojęcie o pierwszej pomocy).
Dlatego wyposażając swoją domową apteczkę, polecam zaopatrzenie się chociażby w dwie, trzy szyny, uśrednione pod względem wielkości lub wymiennie - elastyczne „sam split”.
Być może nigdy nie będą nam potrzebne, jednak zgodnie z przysłowiem „lepiej dmuchać na zimne”, bezpieczniej i przezorniej włożyć je do apteczki i pozwolić by się kurzyły, niż żałować że się ich nie ma.

Kuba Czajka
ratownik


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu