wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Termometr elektroniczny

Termometr elektroniczny

Data dodania: 26-03-2014 Wyświetleń: 1456
Temperatura ciała to ważny wskaźnik naszego ciała, który nas informuje o wielu nieprawidłowościach zachodzących w naszym organizmie. Dzisiaj zwraca się uwagę, by mierzyć ją możliwie dokładnie i szybko – uzyskując wynik, który pomaga w dalszej diagnostyce i decyduje o tym, w jaki sposób leczy się pacjenta: czy to w domu, czy w szpitalu.


O czym mówi nam temperatura ciała?


Temperatura ciała człowieka jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma fakt, w którym miejscu wykonujemy pomiar: pod pachą, na czole, w ustach, w uchu czy w odbycie. Na wartość wskazywaną przez termometr ma również wpływ pora dnia oraz aktywność osoby. Poza tym trzeba mieć na uwadze temperaturę osobniczą (indywidualną, typową dla danej osoby), która również ma wpływ na wartości pomiarowe.

Średnia temperatura


Dotąd sądzono, że temperatura zdrowej osoby wynosi 36,6°C. Okazuje się jednak, że przeprowadzono ostatnio trzy niezależne badania, które wskazały, że średnia temperatura jest równa 36,8°C. Poza tym nieco wyższa jest temperatura wśród kobiet, niższa u mężczyzn.
Niezależnie od tego, do codziennych pomiarów wykonywanych w domu wystarczy przyjęcie pewnej średniej. I tak można przyjąć, że „dobra” temperatura to 36,8°C, stan podgorączkowy rozpoczyna się, gdy temperatura osiąga wartości powyżej 37°C, a gorączka mierzona jest od wartości 38°C. Lekarze przy tym zalecają, by temperaturę obniżać, gdy jej wartość wzrośnie powyżej 38,5°C.

Jak wybrać dobry termometr elektroniczny?


Zgodnie z unijną dyrektywą z 2007 r. istnieje zakazał produkcji termometrów rtęciowych ze względu na niebezpieczeństwo szkodliwego wpływu rtęci na człowieka i środowisko naturalne.

Dzisiejsze termometry w niczym nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat. Mają duże, podświetlane wyświetlacze, powiadomienia głosowe i dźwiękowe o wartości temperatury, jak również wskazania graficzne. Poza tym używając ich, nie musimy się obawiać, że się stłuką. Na rynku dostępne są modele wodoodporne. Poza tym niemal wszystkie mierzą temperaturę szybko i wygodnie – co jest prawdziwym udogodnieniem szczególnie dla rodziców małych dzieci.

Rodzaje termometrów elektronicznych


Producenci robią wszystko, by prezentować dobrej jakości termometry elektroniczne, przygotowane do mierzenia temperatury w różnych miejscach. I tak tradycyjne termometry elektroniczne pozwalają na pomiar temperatury pod pachą, w ustach oraz w odbycie. Poza tym dostępne są modele dostosowane swoim kształtem, rodzajem zakończenia do mierzenia temperatury na czole i w uchu. Najtańsze są termometry pod pachę, trochę droższe do mierzenia temperatury na czole czy w uchu.

Termometr bezdotykowy


Oddzielnym typem termometrów są termometry bezdotykowe. Do pomiaru wykorzystują podczerwień, dzięki temu, nie muszą dotykać skóry, by przeprowadzić pomiar. To bardzo nowoczesne urządzenia, które mierzą błyskawicznie temperaturę, można przy tym zachować maksymalną higienę. Wykorzystuje się je w szpitalach, jak również polecane są rodzicom małych dzieci. Można je wykorzystać nawet do zmierzenia temperatury napojów czy posiłków. Niestety musimy na ich zakup poświęcić kilkaset złotych.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu