wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Termometr z domowej apteczki

Termometr z domowej apteczki

Data dodania: 25-08-2014 Wyświetleń: 1173
Jednym z niezbędnych elementów w każdej podręcznej domowej apteczce jest termometr. Nikt nie ma wątpliwości, że to produkt, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Czy jednak zastanawiamy się nad wyborem tak podstawowego urządzenia? Czy rozważamy, jaki termometr będzie najwygodniejszy i najpraktyczniejszy dla naszej rodziny? Zwykle nie… A warto taki nawyk sobie wyrobić.
 


Wybór termometru - a co to za różnica?

 
            Temperatura ciała jest cechą indywidualną, często zależną od predyspozycji poszczególnych osób, np. płci, wieku, diety, stanu emocjonalnego, poziomu stresu czy aktywności fizycznej. Zwykle jednak jako podwyższoną określa się temperaturę powyżej 37,5°C.
            Ponieważ gorączka jest często symptomem rozpoznawczym tego, że w organizmie dzieje się coś niepożądanego, właściwy pomiar temperatury to sprawa bardzo istotna. Jego wynik stanowi ważną wskazówkę o stanie zdrowia osoby badanej, a także informację kluczową w procesie diagnozowania. Warto więc zadbać o to, by był precyzyjny i dokładny, to zaś w dużej mierze zależy od rodzaju i jakości użytego narzędzia.
 

Termometr elektroniczny - Technologia idzie do przodu

 
            Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były termometry rtęciowe. Wiele osób nadal ich używa - wyłącznie z przyzwyczajenia. Technologia idzie jednak do przodu i warto pomyśleć o zmianie nawyków. Tradycyjne termometry to urządzenia dość nieporęczne, niewygodne w użyciu i awaryjne (łatwo mogą ulec stłuczeniu, a trzeba pamiętać, że kontakt z płynną rtęcią jest groźny dla zdrowia). Korzystanie z nowych rozwiązań może okazać się znacznie bardziej praktyczne – szybkie, łatwe, dające większy komfort i znacznie bezpieczniejsze.
            Już od dłuższego czasu na rynku królują termometry elektroniczne, łączące w sobie dwa warunki optymalnego pomiaru temperatury – szybkość i dokładność. Dostępna oferta jest naprawdę bogata w produkty innowacyjne i zróżnicowana. Jest w czym wybierać: od najprostszych elektronicznych termometrów cyfrowych, przez urządzenia do wykonywania pomiaru na czole, w uchu, aż po termometry na podczerwień czy sprzęty wielofunkcyjne. Można więc zadbać o to, by w swojej domowej apteczce mieć taki termometr, który będzie najbardziej dostosowany do potrzeb i preferencji użytkowników.
            Najnowsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania, które proponują producenci termometrów, to urządzenia bezdotykowe. Są one najbardziej bezinwazyjne. Na razie, wchodząc dopiero do sprzedaży, uznawane przez większość klientów jedynie za nowinkę techniczną, być może niebawem zdominują rynek i wyprą mniej nowoczesne przyrządy.
 

Termometry elektroniczne - Jak to działa?

 
            Termometry elektroniczne działają dzięki tradycyjnym bateriom. Za pomiar odpowiedzialna jest sonda z wbudowanym czujnikiem temperatury, która przekazuje informacje do czytnika. Najczęściej używane są termometry cyfrowe, posiadające elektroniczne wyświetlacze numeryczne, zwykle ciekłokrystaliczne (LCD).
            Termometry na podczerwień określają temperaturę na podstawie ciepła wydzielanego przez ciało człowieka. Posiadają wbudowany czujnik, który przekształca wyniki pomiaru promieniowania podczerwonego w elektroniczny sygnał cyfrowy na wyświetlaczu urządzenia. Stosowane są głównie do mierzenia temperatury na czole, gdyż to tam przebiega kilka głównych arterii żylnych, co zapewnia najlepsze warunki do pomiaru.
            Termometr bezdotykowy to doskonałe rozwiązanie, gdy trzeba zmierzyć temperaturę podczas snu. Zaleca się go szczególnie dla dzieci i osób starszych. Ustala on temperaturę na podstawie wiązki promieni cieplnych emitowanych przez ludzkie ciało. Najczęściej do celowania w obiekt pomiaru wykorzystują laser. Działają dokładnie na takiej samej zasadzie, co pirometry do mierzenia temperatury rur cieplnych, posługują się tylko węższą skalą.
            Przy tak bogatej i zróżnicowanej ofercie warto przyjrzeć się poszczególnym urządzeniom i zastanowić nad swoimi potrzebami przed zakupem nawet tak podstawowego wyposażenia domowej apteczki, jak termometr.
 
Paulina Maria Szymborska-Karcz
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu