wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Wata

Wata

Data dodania: 09-09-2014 Wyświetleń: 983
Środki opatrunkowe i higieniczne są narzędzia, które powinny znajdować się każdej nie tylko domowej apteczce, szpitalu, przychodni oraz w każdym publicznym obiekcie.


Są niezbędne w razie nagłych kontuzji, czy skaleczeń, kiedy trzeba natychmiast oczywiści i opatrzyć ranę. W przeciwnym wypadku może wdać się zakażenie, czy nastąpić większa utrata krwi, co jest bardzo groźne dla ludzkiego organizmu.

Dlatego też ważne jest, aby wszystkie środki opatrunkowe były bardzo wysokiej jakości, a ich stosowanie łatwe i bezpieczne. W chwili obecnej na rynku występuje bardzo szeroka gama środków opatrunkowych, które są niezwykle użyteczne. Do najpopularniejszych należy niewątpliwie wata. Co ciekawe, jako pierwszy watę zastosował polski chirurg, Ludwik Bierkowski.
 

Co to jest wata?


Wata jest środkiem opatrunkowym, który stosowany jest nieprzerwanie od wielu lat. Wata jest nieregularnym zbitkiem bardzo cienkich włókien bawełnianych oaz wiskozowych, które uprzednio zostały odtłuszczone. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje przede wszystkim cele higieniczne, kosmetyczne i opatrunkowe.

Wata powszechnie stosowana w kosmetyce do między innymi zmywania makijażu, usuwania lakieru z paznokci, czy przemywania skóry. Jest niezastąpionym środkiem opatrunkowym do zabezpieczenia urazów. Idealnie sprawdza się do przemywania otarć skóry, skaleczeń, czy dezynfekcji miejsc do zastrzyku po nasączeniu środkiem dezynfekującym. Wata wykorzystywana jest również w ortopedii jako między innymi podkład pod gips (ze względu na swoją miękkość jest delikatna dla skóry), czy też do okładów i kompresów.

Wata posiada szereg bardzo istotnych zalet, dzięki czemu idealnie sprawdza się w wykonywaniu swoich zadaniach. Przede wszystkim jest bardzo tania. Poza tym zajmuje bardzo mało miejsca i jest lekka, dzięki czemu łatwo zmieścić ją w domowej apteczce, czy też nosić ze sobą na wszelki wypadek. Może być przechowywana przez długi czas po otwarciu, co dodatkowo nadaje jej użyteczności.

Środki opatrunkowe i higieniczne takie jak wata, gazy, bandaże, plastry, czy opatrunki powinny znajdować się w każdej domowej apteczce. Są niezastąpione w razie nagłego wypadku, kiedy trzeba szybko opatrzyć ranę, aby nie doszło do zakażenia

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu