wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Wyposażenie apteczki

Wyposażenie apteczki

Data dodania: 05-10-2020 Wyświetleń: 34 Apteczka pierwszej pomocy to niewielka rzecz, która może uratować zdrowie, a nawet życie. Do dobrze wyposażonej apteczki powinniśmy mieć dostęp właściwie w każdej sytuacji – czy to w domu, w pracy, czy na wakacjach. Zobacz jakie wyposażenie powinna mieć apteczka pierwszej pomocy.

 

Apteczka pierwszej pomocy to niewielka rzecz, która może uratować zdrowie, a nawet życie. Do dobrze wyposażonej apteczki powinniśmy mieć dostęp właściwie w każdej sytuacji – czy to w domu, w pracy, czy na wakacjach. 

Wyposażenie apteczki

Wybierając apteczkę, należy pamiętać o tym, by nie wypełniać jej niepotrzebnymi przedmiotami, które nie będą przydatne, a tylko utrudnią poszukiwanie maseczki do przeprowadzenia resuscytacji czy odpowiedniego plastra lub bandażu. Wyposażenie apteczki powinno być zawsze dostosowane do miejsca, w którym się ona znajduje – inne przedmioty będą w apteczce samochodowej, a inne w apteczce przemysłowej. Zawartość każdej z nich opiera się jednak na podstawowej bazie, która powinna się znaleźć we wszystkich apteczkach, niezależnie od typu. Baza powinna zawierać:

  • gazy jałowe, bandaże i plastry różnej wielkości,
  • jednorazowe rękawiczki lateksowe,
  • agrafki i nożyczki,
  • folię termiczną,
  • chustę trójkątną,
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

 

Podstawowe rodzaje apteczek

Wiemy już, że wyposażenie apteczki powinno być dostosowane do konkretnego miejsca. Ze względu na miejsce przeznaczenia wyróżniamy kilka podstawowych typów apteczek.

 

  • Apteczka samochodowa – zawiera elementy niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Znajdziesz w niej przede wszystkim środki opatrunkowe i środki zabezpieczające osobę udzielającą pierwszej pomocy (np. ustnik do sztucznego oddychania).
  • Apteczka turystyczna – umieszczona zwykle w wygodnej torbie, którą można przewiesić przez ramię. Zawiera głównie materiały opatrunkowe pozwalające zareagować w przypadku skaleczeń czy niewielkich urazów.
  • Apteczka przemysłowa – apteczka znajdująca się w zakładach pracy, biurach czy szkołach. Zawartość powinna być ściśle dopasowana do specyfiki danego miejsca. 
  • Apteczka domowa – miejsce w domu, w którym przechowywane są środki opatrunkowe. W domu najczęściej znajdują się w niej również podstawowe leki (pamiętaj, że nie można przechowywać ich w trzech powyższych typach apteczek).

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl