wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy na wakacje

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy na wakacje

Data dodania: 20-07-2014 Wyświetleń: 1436
Wybierając się na wakacje, trzeba pomyśleć o zabraniu wielu potrzebnych przedmiotów. Pakowanie torby to zazwyczaj wyzwanie logistyczne: celem jest posiadanie wszystkiego, co niezbędne, jednak bez zbędnego nadbagażu. Zastanawiając się nad wyborem określonego koloru bluzki, dobrze zadbać o coś jeszcze – ważne jest bezpieczeństwo. To z kolei gwarantuje dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy. Oby się nie przydała, co nie znaczy, że nie warto jej mieć. Bo warto!
 


Poręczna i indywidualnie dobrana

Apteczka na wakacje nie powinna zajmować w bagażu wiele miejsca. Najlepiej jeśli jest poręczna i praktyczna, a jej zawartość odpowiada charakterowi urlopu.
apteczka samochodowa
Inaczej wyposażymy bowiem apteczkę na wakacje w górach w kraju, inaczej nad morze za granicę, trochę inaczej będzie ona wyglądała, gdy wybieramy się na urlop całą rodziną, a inaczej, gdy podróżujemy w pojedynkę. Dlatego dobrze zastanowić się nad tym, jak zamierzamy spędzić wakacje i dostosować zabieraną apteczkę do tych planów.

Na wypadek choroby...

Nikt nie planuje choroby na wakacjach. Niestety często zdarza się tak, że łapie nas infekcja, czy zdarza się wypadek i niezbędna jest pomoc. Dlatego dobrze mieć pod ręką środki, które pozwolą nam na poprawę stanu zdrowia i nie pokrzyżują wakacyjnych planów. Jest to szczególnie istotne gdy wybieramy się na wakacje z małym dzieckiem, kiedy czas oczekiwania na pomoc nie może być zbyt długi, a wybranie się do apteki po niezbędne środki nie jest najlepszym pomysłem. Najmłodsi nie są cierpliwi, z natury są wymagający i warto udzielić im pomocy od razu.

Osoba starsza i przewlekle chora

Poza dziećmi drugą bardziej wymagającą grupą są osoby starsze i przewlekle chore. Gdy wybierają się na wakacje, powinni czuć się bezpiecznie. Dlatego należy pamiętać, by zabrać leki przyjmowane każdego dnia oraz doraźnie – gdy stan zdrowia się pogorszy. To ważne, by mieć pod ręką niezbędne, sprawdzone środki do udzielenia natychmiastowej pomocy.

Co zabrać na wakacje?

Apteczka na wakacje powinny być starannie przygotowana, a jej zawartość dobrze przemyślana.
I tak przydadzą się:
  • plastry i plasterki - dla dzieci kolorowe, w ciekawych kształtach, które odwrócą uwagę dziecka od skaleczenia czy obtarcia skóry,
  • termometr – co prawda zazwyczaj możemy stwierdzić, kiedy ktoś ma gorączkę, jednak ocena jej wysokości (co pozwala zdecydować o podawaniu leków przeciwgorączkowych) jest dużo trudniejsza. Z tego powodu termometr na wakacjach zwyczajnie się może przydać,
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – warto wziąć ze sobą sprawdzone leki, które mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, w plenerze, z dala od sklepów. Jeśli podróżujemy z dzieckiem, warto zabrać środek przeznaczony specjalnie dla niego.
  • sól fizjologiczna – sprawdza się, gdy trzeba przepłukać zabrudzone oko, nos czy ranę, zwłaszcza u małych dzieci, które często na wakacjach mają problem z zaropiałym, podrażnionym oczkiem.
  • tabletki w przypadku choroby lokomocyjnej – jeśli jesteśmy wrażliwi podczas podróży lub zabieramy ze sobą małe dzieci, środki przeciwko chorobie lokomocyjnej będą pomocne. Warto zapakować sprawdzone preparaty, które mają jak najmniej skutków ubocznych w postaci zmęczenia i otępienia. Myślisz, że tabletki się nie przydadzą? Bywa różnie...Czasami z powodu choroby lokomocyjnej cierpią osoby dorosłe, całkiem niespodziewanie, na przykład podczas podróży statkiem.
  • preparaty odstraszające owady – komary i kleszcze mogą skutecznie popsuć komfort wypoczynku. Dlatego na wakacjach warto mieć coś, co odgoni niechcianych przybyszów. Pamiętajmy, że dla najmłodszych dzieci należy stosować specjalne środki stworzone właśnie dla nich.
  • kremy z filtrem UV – ochrona przeciw nadmiernemu promieniowaniu UV podczas wakacji jest bardzo ważna, pozwala zapobiec oparzeniom słonecznym i przykrym konsekwencjom z tym związanym. Dlatego warto zabrać ze sobą kremy zapewniające różną ochronę – na odmienne części ciała oraz specjalnie dla dzieci o wysokim filtrze, które będą chronić szczególnie wrażliwą skórę maluszków.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu