wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Zastosowania chusty opatrunkowej

Zastosowania chusty opatrunkowej

Data dodania: 21-01-2022 Wyświetleń: 981
Należąca do wyposażenia wszystkich apteczek pierwszej pomocy chusta opatrunkowa służy do opatrywania dużych ran. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie powierzchnia skaleczenia lub jego charakter uniemożliwiają zastosowanie innego opatrunku. Jakie są rodzaje chust opatrunkowych i w jaki sposób prawidłowo je stosować?
 


Rodzaje chust opatrunkowych


Chusty opatrunkowe występują w różnych rozmiarach – od 20x30 cm do nawet 80x120 cm. Tak duża rozpiętość pozwala na dobór odpowiedniego środka do konkretnej sytuacji. Każda chusta zapakowana jest indywidualnie w sterylne opakowanie, co uniemożliwia przedostanie się do wnętrza drobnoustrojów, mogących dodatkowo zaszkodzić pacjentowi. W sprzedaży dostępne są także bardziej zaawansowane modele chust opatrunkowych. Chusty wykonane z dzianiny wiskozowej charakteryzują się wysoką chłonnością i są przeznaczone do obficie krwawiących ran. Z kolei chusty pokryte powłoką aluminium uniemożliwiają ich przyleganie do rany, co jest szczególnie istotne przy zmianie opatrunku, gdy może dochodzić do wtórnego uszkodzenia zaopatrywanego obszaru.
 

Jak używać chusty opatrunkowej?


Przed przystąpieniem do wykonania opatrunku należy ocenić stan chorego. Jeśli skaleczenie jest rozległe (np. bardzo duże otarcie, otwarte złamanie, oparzenie), wówczas najlepszą decyzją będzie zastosowanie chusty. Chustę należy wyjąć ze sterylnego opakowania. Następnie szczelnie pokrywamy powierzchnię skaleczenia, aby uniemożliwić zakażenie rany. Nie dociskamy chusty i nie próbujemy jej przymocować np. za pomocą plastrów. Tak zabezpieczony chory może oczekiwać na przybycie profesjonalnej pomocy medycznej.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu