wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem

Data dodania: 18-09-2012 Wyświetleń: 1467
Zatrucie alkoholem metylowym...


...Ogólne konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu są powszechnie znane. Należą do nich zaburzenia koncentracji i sprawności ruchowej. Niektórzy ludzie reagują euforycznie, są weseli i gadatliwi, inni stają się przytłumieni i podsypiający. Szczególnie niekorzystnie alkohol działa na dzieci. Kobiety mają mniejszą tolerancję alkoholu od mężczyzn.
Zatrucie alkoholem metylowym powstaje na skutek wypicia płynu zawierającego metanol. Do części zatruć dochodzi pomyłkowo, ponieważ właściwości organoleptyczne alkoholu metylowego i etylowego są podobne: konsystencja, smak i aromat jest taki sam. Alkohol metylowy ma jednak znikome działanie narkotyczne, za to jest silną trucizną.
Metanol wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego, oraz przez drogi oddechowe. Po dostaniu się do krwi trafia do tkanek i kumuluje się w narządach najbardziej uwodnionych, jak gałka oczna.
Alkohol metylowy nie jest całkowicie spalany w organizmie człowieka, a w wyniku jego bardzo szybkiego metabolizowania powstają szkodliwe produkty: formaldehyd i kwas mrówkowy, które są bardzo toksyczne i prowadzą do kwasicy metabolicznej. Po około 2 godzinach od wchłonięcia nie występuje on prawie wcale we krwi, natomiast w organizmie obecne jest wysokie stężenie kwasu mrówkowego.
Postępowanie (Pierwsza Pomoc):
- w razie podejrzenia zatrucia, nawet mimo braku objawów klinicznych ze względu na długi okres bezobjawowy, przewieźć podejrzanego do szpitala,
- w razie utraty przytomności ułożyć chorego w pozycji bocznej ustabilizowanej,
- jeśli chory reaguje na polecenia, wywołać wymioty,
- w razie potrzeby przeprowadzić płukanie żołądka, jeśli alkohol został spożyty przed upływem 2-4 godzin,
- podać doustnie wysokoprocentowy napój alkoholowy (w ciągu 30 minut podać 40% roztwór alkoholu etylowego w dawce 1,5-2,0ml/kg mc., a następnie u pijących przewlekle 0,4 ml/kg mc. na godzinę, u niepijących zaś 0,2 ml/kg mc. na godzinę) który kompetycyjnie wypiera metanol z dehydrogenazy alkoholowej, w wyniku czego nie powstają szkodliwe metabolity. Wskazany jest przewóz do szpitala wykonującego hemodializy.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu