wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Zestaw Ratownictwa Medycznego PSP R1

Zestaw Ratownictwa Medycznego PSP R1

Data dodania: 16-04-2019 Wyświetleń: 1070
Zestaw Ratownictwa Medycznego PSP R1 został przygotowany  z myślą o strażakach, przydaje się jednak każdemu kto poważnie myśli o ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego oraz chce w sposób profesjonalny nieść pomoc medyczną. Zestaw PSP R1 został wyposażony zgodnie z Zasadami Organizacji Ratownictwa Medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z lipca 2013 r. wg załącznika określającego nowy standard wyposażenia podmiotów KSRG w zestawy ratownictwa medycznego. Występują dwie formy tegoż zestawu, dostępny jest on w postaci torby lub plecaka. Wybór wariantu zapakowania sprzętu zależy oczywiście od okoliczności w jakich przyjdzie z niego korzystać.


altTorba jest poręczniejsza w sytuacjach nie wymagających specjalnego sposobu przenoszenia ekwipunku. Plecak natomiast świetnie sprawdza się w specyficznych warunkach, gdzie otoczenie i przeszkody utrudniają dotarcie do poszkodowanego np. w górach, w lesie lub innych trudno dostępnych miejscach. Wymieniając to rozróżnienie warto zwrócić jednocześnie uwagę, iż konstrukcja zarówno torby, jak i plecaka, zapewnia szybki dostęp do całkowitego wyposażenia po jej otwarciu. Ratownik nie traci zatem cennego czasu na szukanie właściwego opatrunku, narzędzia lub innego przedmiotu. Plecak ponadto posiada szereg kieszeni specjalnego przeznaczenia np. zewnętrzną z bezpośrednim dostępem do zaworu butli tlenowej, czy też osobną kieszeń na kołnierz ortopedyczny, co zapewnia łatwość w utrzymaniu higieny. Dość istotnym elementem jest także dwuskrzydłowa kieszeń zewnętrza, która pozwala na oddzielenie kilku zestawów ratowniczych w osobnych komorach. To rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku udzielania pomocy wielu poszkodowanym.Ważną cechą jest także odpowiednie wykonanie plecaka oraz torby. Posiadają one przyszyte paski odblaskowe, krzyż św. Andrzeja oraz plakietkę identyfikującą rodzaj zestawu, tj. PSP R1. Materiał z których zostały uszyte jest bardzo mocny i odporny na otarcia, wykonany z poliamidu z odporną powłoką poliuretanową i apreturą teflonu. Plecak dodatkowo posiada także sztywne ścianki chroniące zawartość przed mechanicznymi uszkodzeniami, co jest ważne przy przenoszeniu specjalistycznego sprzętu w trudnych warunkach. Istnieje również Zestaw Ratownictwa Medycznego PSP R1 w opcji z respiratorem/defibrylatorem. Każdy ratownik wie, że doposażenie się w takie urządzenie zwiększa jeszcze bardziej szanse na uratowanie życia ludzkiego, w konkretnych sytuacjach, tzn. gdy poszkodowany wymaga wentylacji przy użyciu respiratora transportowego lub defibrylacji.


 

Zestaw Ratownictwa Medycznego PSP R1 stosuje się przede wszystkim w przypadkach konieczności:

 
  • zabezpieczenia i przywrócenia drożności dróg oddechowych,
  • prowadzenia oddechu kontrolowanego lub wspomaganego i tlenoterapii,
  • unieruchomienia złamań lub zwichnięć,
  • zapewnienia komfortu termicznego,
  • tamowania krwotoków i opatrywania ran,
  • opatrywania oparzeń lub odmrożeń.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu